10letý T – Note před Fedem mírně roste

objem-trhu-volume-2

10letý T – Note roste 0,1% d/d na 124,0. Obchodování poslední týden bylo charakterizováno konsolidací kolem klíčové podpůrné úrovně 124,2. Trh tradičně strnul vzhledem k tomu, že Fed vydá rozhodnutí monetární politiky včetně ek. projekcí (20.00 SEČ) a tiskové konference šéfky Fedu Yellenové (20.30 SEČ).

Příznivý výhled ek. aktivity (snad s výjimkou nečekaně slabších dat trhu domů) a inflace by měl centrální banku vést k pokračování redukce ultraexpanzivní monetární politiky, zatím v podobě omezování výkupu dluhopisů.

V minulých týdnech obchodování dluhopisů bylo a stále je, bez nadsázky, jedno z nejzajímavějších a nejpodivuhodnějších z finančních trhů, a udržuje si maximální pozornost obchodníků.

Je velmi zajímavé, že přes obnovování solidního růstu ekonomiky a zejména akceleraci expanze trhu práce, si cena udržela sílu a úspěšně porušila téměř roční trojúhelníkové formace. Současný obrat z konce května ale potvrzuje naše očekávání, že dubnový, resp. květnový růst, znamená pouze rozšíření zmíněného trojúhelníku. 

Pro další posilování dluhopisů není mnoho důvodů a rezistenční hladiny 124,9 – 125,3 a zejména pak zóna  126,0 – 126,5 by neměly trh pouštět vzhůru (výjimku by mohla způsobit masivnější dlouhodobá korekce akciových trhů či vyhrocení situace na Ukrajině – tím by trh opět oprášil 127,1 – 128,0).

Dlouhodobý roční medvědí trend trhu vzhledem k lepšící se ekonomice a jestřábím signálům Fedu totiž stále trvá, jinými slovy prostor pro další růst trhu není příliš velký. Technické (a samozřejmě i fundamentální) ukazatele hlavně ve středně a dlouhodobém pohledu naznačují pokles trhu.

Signál pokračování poklesu trhu dá hlavně případné potvrzení porušení klíčové podpůrné oblasti 123,7 – 124,2, jež stále udržuje jarní býčí impuls  respektive oblasti 122,8 – 123,5 a nasměroval by trh k dlouhodobějším cílům 122,1, 121,6 a 117,7. I přes jarní nečekaně razantní korekci stále věříme, že trh naakumuloval technickou i fundamentální podporu, aby zmíněné úrovně vyzval a také jich dosáhl.

V delším pohledu knokaut trhu sycený trvale silnými zprávami trhu domů, nečekaně solidními zprávami zaměstnanosti a spotřebitelského sentimentu, náznacích zlepšení firemního sektoru a také komentáři Fedu přesvědčivě prezentujících redukci ultra stále silné monetární expanze, je ústředním tématem obchodování posledních měsíců.

Centrální banka dlouhodobě naznačuje pokračování této tendence kvůli dlouhodobým důvodům: nebezpečí nízkého ocenění rizika a posilování ekonomiky, byť naznačila její podmínění ek. výsledky (spíše k umírněnosti může Fed vést fakt, že další sílení ekonomiky třeba přitom není jisté).

Nízká míra nezaměstnanosti už znamená nepříliš vzdálenou hrozbu výraznějšího přitvrzení monetární politiky. Proto Fed v březnu ještě vystupňoval jestřábí rétoriku, když naznačil, že nezaměstnanost (a inflace) jsou již blízko jeho dlouhodobých cílům a že ekonomika již nepotřebuje pomoc.

Naznačil také možnost zvýšení hlavní úr. sazby již příští rok. Fed v dubnu potvrdil směr monetární politiky limitující peněžní expanzi na základě posilující ekonomiky a trhu práce. I když poslední data trhu domů a inflace naznačila posílení, určitá slabost těchto indikátorů představuje nebezpečí výhledu a monetární politiky Fedu.

To zřejmě je jeden z hlavních důvodů značně omezeného potenciálu pro růst dluhopisů či zlata, resp. očekávání jejich poklesu.

Trh na jaře zamířil pod téměř roční klesající trendový kanál a v létě i pod nosnou 6letou rostoucí linii. Její proražení a tím i dlouhodobý klesající trend se potvrzuje (přes podzimní posilování trhu) s dosažením více než dvouletého minima začátkem září. Trh si tím otevřel cestu k dlouhodobým cílům 122,2, 121,6 a 117,5.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang