10letý T – Note před událostmi těsně nad klíčovou podporou

futures-contracts

Futures kontrakt 10letého T – Note osciluje kolem konečných hodnot z úterý 126,3 v několikatýdenním  korektivním trendu těsně nad novým dvouletým minimem ze začátku července. Tam, tj. v bodě průsečíku s dlouhodobou, přibližně 6letou rostoucí opěrnou linií ale našel alespoň prozatím nákupní zájem.

Trh dnes bude čelit velké soustavě důležitých událostí: HDP a index zaměstnaneckých nákladů za čtvrté čtvrtletí (14.30 SEČ) by měly ukázat pokračování slabého růstu nákladů práce a zpomalení nevýrazného růstu ekonomiky hlavně kvůli pokračování fiskální restrikce a slabosti světové ekonomiky.

Určité oslabení by mohla vykázat též domácí poptávka. Přesto poslední informace z ekonomiky naznačují, že toto oslabení by mohlo být pouze přechodné.

Červencový index nákupních manažerů Chicaga (15.45 SEČ) podle trhu naváže na poslední měsíce dalším prudkým  výkyvem, tentokrát ve směru posílení indexu a tím signálu zrychlení slabého růstu ek. aktivity regionu z června na solidní úroveň.

Rozhodnutí Fedu monetární politiky (20.00 SEČ) by nemělo tolik překvapit, pokud ano pak potvrzením tendence k redukci monetární expanze. Centrální banka tentokrát zřejmě ještě nesáhne k oslabení peněžních injekcí na finanční trhy, tento krok ale předpokládáme na zářijovém případně dalším zasedání Fedu.

Centrální banka poslední dobou naznačovala přiblížení redukce monetární expanze v podobě snížení koupě nástrojů dluhopisového trhu, čímž vyvolal rozsáhlé zvýšení úrokové míry ale také propad ceny zlata. Poslední informace z ekonomiky víceméně tento pohled potvrzují.

Mnoho na tom nemění ani určité korekční komentáře členů šéfa Fedu Bernankeho v červenci. Lze předpokládat potvrzení této rétoriky. To jsou dobré zprávy pro dolar a špatné pro dluhopisy a zlato.

Knokaut trhu sycený trvale silnými zprávami trhu domů, nečekaně solidními zprávami zaměstnanosti a spotřebitelského sentimentu a náznacích zlepšení firemního sektoru a taky komentáři Fedu je ústředním tématem obchodování posledních dnů.

Trh navíc zamířil pod téměř roční klesající trendový kanál a nezastavily jej ani dlouhodobé podpory 127,7 respektive 127,1. Bylo tak dosaženo nového 2letého minima 124,3, další důležitou podporu poskytuje aktuální poloha 6leté podpůrné trendové linie: 125,1.

Zatím drží, její případné prolomení by exponovalo dlouhodobé cíle 121,6 a 117,7. Hlavními rezistencemi jsou 129,1 a 129,5.

20130731_fc10ytnote-6037377

Dlouhodobý pohled: Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek.

Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny.

Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému! Obchodování na finančních trzích je tím značně poznamenáno.

Fed se nicméně snaží ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech s možností posílení monetární expanze.

Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku.

Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace, což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze. Zdá se však, že tato rétorika respektive politika je již krátce před koncem.

Poslední informace z Fedu jsou ale velmi důležité. Ukazují, že i za momentální hospodářské dynamiky Fed spíše myslí nato, jak monetární politiku zredukovat například vzhledem ke stabilitě finančního systému.

Fed tak signalizuje, že má nakročeno spíše k redukci monetární expanze, jakmile ekonomika a inflace překonají snad momentální dílčí slabost s potvrzením stabilního výhledu.

Trhy cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. To jsou dlouhodobě spíše dobré zprávy pro dolar a nepříznivé pro zejména pro dluhopisy a zlato.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang