10y T – Note drží nad klíčovou podporu

futures-2

Futures kontrakt 10letého T – Note osciluje kolem včerejší konečné úrovně 125,4 v několikadenním  korektivním trendu těsně nad novým dvouletým minimem z minulého týdne. Tam, tj. v bodě průsečíku s dlouhodobou, přibližně 6letou rostoucí opěrnou linií ale našel alespoň prozatím nákupní zájem.

Trh se dnes zaměřuje na hlavní zprávy nejen dne ale celého týdne: zápis ze zasedání Fedu o hlavní úrokové sazbě 18.-19.června (20.00 SEČ) a vystoupení šéfa Fedu Bernankeho na téma Století centrální banky USA: Cíle, rámce, odpovědnost (22.10 SEČ).

Fed v posledních měsících dal na srozuměnou posun těžiště očekávání k redukci monetární expanze, čímž vyvolal rozsáhlé zvýšení úrokové míry ale také propad zlata. Lze předpokládat posílení potvrzení této rétoriky zejména v zápise. Bernanke naopak může chtít tržní vývoj korigovat.

Knokaut trhu sycený trvale silnými zprávami trhu domů, nečekaně solidními zprávami zaměstnanosti a spotřebitelského sentimentu a náznacích zlepšení firemního sektoru a taky komentáři Fedu je ústředním tématem obchodování posledních dnů.

Trh navíc zamířil pod téměř roční klesající trendový kanál a nezastavily jej ani dlouhodobé podpory 127,7 respektive 127,1. Bylo tak dosaženo nového 2letého minima kde se aktuálně vyzývá 6letá podpůrná trendová linie: pásmo 124,3 – 125,0. Zatím drží, její případné prolomení by exponovalo dlouhodobé cíle 121,6 a 117,7. Hlavními rezistencemi jsou 129,1 a 129,5.

Dlouhodobý pohled: Dluhopisové a komoditní trhy, zejména pak trh zlata ale také jen vůči dolaru dlouhodobě těžily hodně z odhodlání a konzistence ujišťování Fedu dlouhodobě ultraexpanzivní monetární politiky a očekávání velmi výhodných finančních podmínek.

Toto přesvědčení a očekávání se vzhledem k nejistotám a slabosti v globální ekonomice stále může naplnit nicméně jistota trhů dostala v tomto roce vážné trhliny.

Pro trhy bylo překvapením poznání významného názorového posunu, že mezi některými členy výkoného tělesa Fedu citelně posílil názor redukce pro trhy výhodné monetární expanze již v tomto roce (tedy podstatně dřív než se čekalo) zřejmě kvůli snížení kapacity volné pracovní síly a nebezpečí destabilizace finančního systému! Obchodování na finančních trzích je tím značně poznamenáno.

Fed se nicméně snaží ujišťovat o preferenci stávajícího kursu současné monetární politiky a trvání velmi příznivých monetárních podmínek v dalších letech s možností posílení monetární expanze.

Fed tak chce uklidňovat oprávněně rozjitřené očekávání trhy se snahou tlumit jejich přizpůsobení, ochránit příznivé finanční podmínky a tím i křehkou ekonomiku.

Pokračování tišící doktríny nahrává taky pokračující hospodářská slabost v Evropě, kterou Fed významně zohledňuje do svých výhledů a jarní slabé informace globální ale i americké inflace, což evokuje myšlenky naopak na posílení monetární expanze.

Poslední informace z Fedu jsou ale velmi důležité. Ukazují, že i za momentální hospodářské dynamiky Fed spíše myslí nato, jak monetární politiku zredukovat například vzhledem ke stabilitě finančního systému.

Fed tak signalizuje, že má nakročeno spíše k redukci monetární expanze, jakmile ekonomika a inflace překonají snad momentální dílčí slabost s potvrzením stabilního výhledu.

Trhy cítí, že změna kursu a přitvrzení monetární politiky může přijít výrazně dříve než se zdálo před půl rokem. To jsou dlouhodobě spíše dobré zprávy pro dolar a nepříznivé pro zejména pro dluhopisy a zlato.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang