Akcie ČEZ – jak s nimi nyní naložit?

Vzpomínám si, že ČEZ byl před lety snad nejdoporučovanější titul na pražské burze a všichni se předháněli v nákupních doporučeních a vyšších cílových cenách. Není to tak dávno, co atakoval 1000 Kč a dále pokračoval až na 1400 Kč. Dnes je výrazně nížeji a dostává různá doporučení od analytiků, ekonomů a makléřů. Velká část z nich radí prodávat či rozhodně nenakupovat.

Stále je v Praze společně s Erste Group Bank nejvíce sledovaný a nejčastěji komentovaný titul. I když Erste si nyní vede z pohledu nákupních doporučení podstatně lépe. Jak to s ním tedy skutečně vypadá? Mimochodem, na tomto webumáme to štěstí, že si můžeme dovolit tituly komentovat zcela nezávisle.

Faktem je, že ČEZ prochází náročným obdobím. Je zde hned několik faktorů, které mají negativní vliv na kurz ČEZu:

  • střednědobý pokles cen energií na trhu
  • očekávaná nákladná investice do Temelína
  • problémy v Albánii
  • recese v ČR i Evropě, která snižuje energetické potřeby
  • byznys ČEZu již neroste tak rychle jako v uplynulých letech
  • nápadný nezájem o burzu v Praze

Faktorů je požehnaně. Co s tím?

Dovolím si vám nyní nahlédnout do mojí hlavy a uvažování o ČEZ. Především si myslím, že výše uvedené negativní faktory jsou dávno započítány v ceně. Rád nakupuji tituly, které jsou aktuálně mimo pozornost, nehromadí se na ně nákupní doporučení, dokonce jsou mnohými zatracovány.

TIP: Cena zemního plynu na burze roste. Co za tím stojí? Vývoj cen, světová situace i roční období.

Chci si koupit něco, o co aktuálně není velký zájem, ale záhy se to změní? Líbí se mi, že je to dominantní hráč ve střední a východní Evropě. Líbí se mi na ČEZ ta dividenda na úrovni šesti sedmi procent. Líbí se mi, že bez energie se neobejdeme a její spotřeba dlouhodobě roste.

TIP: Co je finanční páka? To je vysvětleno zde.

Jinými slovy, v tomto případě bych spíše šel názorově proti většině (doufejme, že ne příliš brzy) a o ČEZu bych za stávající ceny uvažoval. Ne, nečekám raketový růst o 100% v roce 2013. Ostatně podobně jako v tomto článku, kde jsem psal o Fortuně.

Ale firma to solidní je, vyplácí pěknou dividendu a ceny energií nepůjdu dolů věčně a recese v Evropě i ČR zde nebude pořád. O tomto titulu já osobně uvažuji. I když v tento okamžik nakoupeno nemám.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang