Akcie společností vyrábějících elektřinu v nemilosti

Akcie evropských společností produkujících elektřinu jsou momentálně v nemilosti. Má to své racionální důvody. Držet, kupovat či prodávat?

Evropa je v útlumu a s tím souvisí klesající spotřeba elektrické energie. Není to záležitost posledního roku, jde o delší období. Tak například v Německu klesla spotřeba elektřiny od roku 2005 do roku 2012 o 10,3 %. To není málo. S klesající spotřebou v Evropě klesá i cena silové elektřiny.  

I přes to, že většina těchto společností vyplácí velmi pěkné dividendy, například RWEE.ON či třeba tuzemský ČEZ, objevují se v mediích četné negativní komentáře ohledně energetických titulů a jejich akcií. Tak například v posledním vydání týdeníku Ekonom dává portfolio manažer Conseq negativní doporučení energetickým společnostem obecně.

Především v tomto případě nesdílím většinový názor. Rád nakupuji tituly, které jsou aktuálně v nemilosti. Souhlasím s tím, že spotřeba energie i ceny díky útlumu evropských ekonomik klesly. Ony jsou ale také akcie těchto energetik podstatně níže, než byly před rokem 2008.

Stále však vyplácí tučné dividendy. Dříve či později recese skončí a spotřeba půjde nahoru. Firmy jakou jsou  E.ON, RWE či ČEZ jsou dostatečně silné a jsou to dominantní hráči na evropském trhu. A tedy přes současnou skepsi ohledně energetik já osobně o nich naopak uvažuji. Ne jako o krátkodobé spekulaci, ale jako o investici na rok až léta.

K obratu dříve či později dojde a tzv. dno se vždy velmi těžko „vychytává“. Nakupovat se má, když jsou akcie dole, ne když už výrazně rostou. A v tomto případě lze ještě inkasovat krásnou dividendu. Evropa se bez elektřiny neobejde ještě hodně dlouho.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang