Akcie výrobců počítačů – mají budoucnost?

Výroba PC je stále velký byznys. Ten byznys se však mění. Mají výrobci PC a jejich akcie budoucnost?

Globálně se za rok prodá kolem 350 milionů osobních počítačů. Mobilní zařízení tato čísla hravě překonávají. Letos by podle IDC měl odbyt chytrých mobilů dosáhnout 919 milionů kusů. A velký konkurent PC – tablet? Toho by se letos mělo prodat téměř 200 milionů.

Pokud na počítači pracujete, tak klasické PC lze asi smartphony či tabletem zatím těžko nahradit. Složitější či alespoň sředně náročná práce se na PC dělá nejlépe, což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Jenže většina lidí na PC ve skutečnosti mnoho nepracuje. Spíše na PC konzumují obsah, hrají si, chatují. A k těmto účelům tablety či smartphony slouží skvěle. Navíc jsou přenosné, lehké, malé. Tablety či smartphony, to je však záležitost několika posledních let. Dříve nic takového nebylo.

A protože se čím dál více lidí přesouvá a přeorientovává z klasických PC a notebooků na tablety a smartphony, měly by se tradiční výrobci PC podle mého názoru o svoji budoucnost obávat. Čísla nahoře to potvrzují a i údaje o slábnoucích prodejích PC v posledních letech. A to ještě nepřišly na trh třeba iHodinky od firmy Apple. 

A tak se o osud tradičních výrobců PC a především jejich akcií značně obávám. Má smysl investovat do odvětví, které momentálně dostává celkem na frak a jehož perspektivy nejsou nikterak růžové? Obávám se, že nikoliv. A to se ještě objevují nové zprávy o tom, že IT insideří akcie svých firem ve velkém prodávají.

Moje prognóza: výrobci PC se budou muset velmi rychle změnit, pokud nechtějí zahynout. (Apple Computer to chytnul za správný konec.)

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang