Bitcoin propadl o dalších 20 %. Mt Gox odhalila prostor k podvodům

Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes propadla o další pětinu poté, co byla klíčová burza Mt Gox nucena kvůli technickým potížím pozastavit některé výběry. Po většinu minulého týdne se podle grafu bitcoinu obchodoval jeden bitcoin za cenu kolem 850 dolarů, v pátek ale propadl k 680 dolarům a dnes po prohlášení Mt Gox zamířil až k 538 dolarům. Mt Gox uvedla, že výběry zprovozní po zajištění závady. Klienti tak nemohou nakoupené bitcoiny přesouvat z burzy kamkoli jinam mimo Mt Gox, zasaženy nejsou výběry měn (JPY, EUR atd.). 

Mt Gox je celosvětově třetí největší, ale jinak nejstarší burzou pro obchody s kybernetickou měnou a kryptoměnami. Firma uvedla, že zjištěná závada umožňuje obchodníkům podvádět burzy s bitcoiny. „Závada, kterou jsme odhalili, není specifická pro nás, ale postihuje všechny transakce, kde jsou bitcoiny převáděny třetí straně,“ uvedla burza Mt Gox v prohlášení. „Jsme přesvědčeni, že změny, související s nápravou této chyby, budou pro komunitu dlouhodobě prospěšné,“ dodala burza.

Bitcoin patří mezi nejznámější virtuální měny na světě. Tvoří ji převoditelné jednotky, které lze nakupovat a prodávat za standardní peníze. V posledním desetiletí se její použití rozšířilo a vzbudilo pozornost médií i finančních kruhů.

Internetovou měnu bitcoin vytvořil v roce 2009 anonymní vývojář používající pseudonym Satoši Nakamoto. Měna je navržena tak, aby ji nikdo nemohl ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Její hodnota závisí na důvěře lidí v tuto měnu. Celkové množství peněz je konečné a jeho uvolňování do oběhu, které je ovlivňováno těmi, kdo ví, jak těžit bitcoin, je definováno matematickými zákony.

Transakce s virtuálními měnami mohou obcházet tradiční finanční systémy, což vyvolává obavy z jejich zneužívání. Ruské úřady jako jedny z posledních minulý týden před používáním bitcoinů varovaly. Upozornily, že tuto měnu lze využít k praní špinavých peněz či financování terorismu. Podobné obavy ohledně bitcoinu a kryptoměn již dříve vyjádřily také Spojené státy.

Naopak v říjnu 2021 cena nejznámější a nejrozšířenější kryptoměny raketově vzrostla. Bitcoin je opět na vzestupu a jeho cena pokořila hranici 57 000 dolarů. Navíc lze očekávat další vzestupný trend ceny bitcoinu.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang