Budoucnost alternativního investování aneb jak investovat v roce 2015?

Pokud si chcete zajistit slušnou výnosnost svého portfolia i v době, kdy tradičním aktivům dochází dech, musíte se naučit riskovat nebo se začít poohlížet po alternativních investičních příležitostech.

Výrazně přes 200 účastníků slyšelo tato investiční a ekonomická témata na druhém ročníku konference Cashflow Summit 2015, která se konala 16. 5. v Olomouci.

Hned na úvod si vzal slovo ekonom a moderátor konference Lukáš Kovanda, který hovořil o aktuálním po krizovém stavu finančních trhů a trendech, které mění jejich charakter. Hovořil zejména o nástupu nových fintech společností, které nabízí zajímavé příležitosti pro investování. Např. Equity crowdfunding nebo P2P. Na něj navázal prezident evropské asociace P2P poskytovatelů, Michael Sonenshine, který prozradil, jak na investiční příležitosti právě v P2P. Ty podle něj mohou být zajímavé za předpokladu dostatečné diverzifikace investice do více úvěrů. 

Na P2P bázi funguje i kryptoměna Bitcoin, která se podle Martina Šípa z bitcoinového startupu Satoshilabs stává spíše než investicí zajímavou technologií s potenciálem rozvoje jako oficiálního platebního systému v zemích třetího světa.

TIP: Jak těžit bitcoin odpoví tento článek.

 „Pokud chcete svobodně létat po obloze, musíte se stát pilotem. A to nebude nikdy hned. S tradingem je to stejné,“ tímto způsobem uvedl obtížnost tradingu ve svém příspěvku trader Rostislav Navrátil. Doplnil jej úspěšný italský trader Davide Biocchi se svým tipem, co mu pomáhá dosáhnout konstantních zisků v tradingu: „Do obchodování promlouvají nové technologie. Tweety, hashtagy a sociální sítě obecně je něco, co mě jako tradera zajímá.“ Trader Ludvík Turek následně připomněl vliv významných institucí na vývoj na trzích: „Svět řídí Goldman Sachs. Když Yellenová promluví, její hlas sledují počítače HFT a při jediné změně intonace spustí prodeje.“ Podle Turka může trader na forexu dlouhodobě vydělávat jen když si to tvrdě „odmaká“ a pochopí, co se děje.

Otázku do čeho investovat v roce 2015 si na závěr položila hned trojice renomovaných ekonomů a investorů.

Roman Dvořák, ekonom, investor a trader se věnoval investicím do komodit, o kterých říká, že jejich výhodou je, že nikdy nemohou zkrachovat. Na druhou stranu jsou však ohrožovány inovacemi, které snižují potřebu komodit při výrobě různých produktů (např. stříbro v telefonech). František Bostl, makroekonom Colosseum a.s., doporučil, kterých investic se vyvarovat: „Držením smíšených podílových fondů se investoři kvůli nízkým výnosům dluhopisů připravují o zisky.“ Upozornil však, že není příliš rozumné sázet všechno na jednu kartu, resp. vložit všechny prostředky do alternativních investic, které jsou poměrně málo likvidní. Ekonom a investor Pavel Kohout dává přednost investicím do amerických akcií, sází ovšem také na investice do vysoce výnosných dluhopisů nebo P2P.

Na závěr konference vystoupil hlavní pořadatel Cashflow Summitu Tomáš Zdražil, který nejprve poděkoval účastníkům a následně představil myšlenku projektu Investree, jenž má za cíl zprostředkovat investorům investiční vzdělávání, příležitosti pro propojování lidí a online alternativní investování. Pokud se chcete o projektu Investree dozvědět více navštivte web www.investree.cz.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang