Bydlení ze stavebního spoření – víte, co je hypotéka nebo úvěr?

bydleni-ze-stavebniho-sporeni

Mezi těmito finančními produkty jsou rozdíly, které je potřeba znát. Čím se liší hypotéka od úvěru ze stavebního spoření?

Existují různé způsoby, jak financovat vlastní bydlení. Mezi ty nejběžnější se řadí právě hypotéka a úvěr ze stavebního spoření. Které řešení vyjde výhodněji?

Stavební spoření

V případě stavebního spoření máte po 2 letech nárok na úvěr na bydlení, nicméně musíte mít naspořeno min. 40 % z cílové částky. Stavební spoření nabízí mimo jiné možnost úvěru ze stavebního spoření a překlenovacího úvěru, za který se neručí nemovitostí. S překlenovacím úvěrem se pojí vyšší úroková sazba než u hypotéky.

Velmi využívané stavební spoření je od ČMSS – Liška, kde díky stavebnímu spoření je následně možné si sjednat výhodný hypoteční úvěr ze stavebního spoření.

Hypotéka

Hypotéka je vždy zajištěna nemovitostí. Úroková sazba bývá nižší než u překlenovacího úvěru. V případě, že se hypotéka po letech ukáže jako nevýhodná, ji lze refinancovat u jiné banky (na konci fixačního období).

Úrokové sazby:

  • úvěr při stavebním spoření má po celou dobu splácení stanovenou pevnou úrokovou sazbu
  • hypotéka má po zvolenou dobu (fixaci) pevný úrok, po uplynutí doby fixace vám banka nabídne jinou úrokovou sazbu
  • u plovoucí hypotéky není úrok stanovený fixací na žádné období a může se průběžně měnit

Při úvěru ze stavebního spoření musí být vždy prostředky vynaloženy účelově na bydlení a musí se tato účelovost doložit. U tohoto druhu úvěru máte možnost kdykoliv splatit mimořádné splátky – částečně nebo úplně. U překlenovacího úvěru máte tuto možnost jedině splatit se sankcemi.

Pokud budete chtít splatit předčasně hypotéku bez sankcí, máte možnost ji mimořádně splatit pouze v době fixačního období. U některých stavebních spořitelen je možnost mimořádných splátek hypotéky i mimo fixačního období, ale většinou za nějaké poplatky nebo úroky. Vše je dobré si předem s bankou domluvit předem tak, abyste zbytečně neprodělali.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang