Čechům chybí finanční gramotnost

cechum-chybi-financni-gramotnost-2

Češi patří mezi lidi, kterým chybí finanční gramotnost. Co z toho plyne? Mimo jiné to, že si bereme půjčky častěji, než je to opravdu nezbytně nutné.

Jsou situace, kdy je opravdu velmi snadné upadnout do dluhové pasti. Stačí, když se přihodí nečekaná situace. Například dlouhodobě onemocníte, máte vážný úraz nebo řešíte náklady ohledně úmrtí v rodině. Odborníci na finance doporučují, aby lidé měli našetřenou pro tyto případy takzvanou vatu. To znamená finanční rezervu pro případ, že se stane něco nečekaného.

Bohužel většina lidí není schopna si tuto vatu našetřit, protože žijí takzvaně od výplaty k výplatě a nepřemýšlí o zhodnocení peněz. Z tohoto důvodu, aby měli vůbec peníze na zaplacení pohledávek, si musí brát často velmi nevýhodné půjčky.

img_a308764_w1728_t1519828118-1427074

Někdy ovšem mohou být k půjčce mnohem prozaičtější důvody. Rozbije se lednice nebo pračka. Fungovat se bez ní nedá. Totéž se týká například rozbitého auta.

Pokud žijete ve městě, můžete fungovat jako jiní lidé s městskou hromadnou dopravou, ale pokud bydlíte na samotě u lesa, do práce se bez automobilu prostě nedostanete. V takových případech bývá spotřebitelský úvěr na auto nevyhnutelný.

K půjčkám přistupujte zodpovědně

Pokud už jste nuceni vzít si půjčku, protože prostě není zbytí, dělejte tak s maximální zodpovědností. Nejprve se zkuste zeptat příbuzných, jestli by nebyli ochotni vám půjčit. Velmi často nejsou. Pak hledejte takového poskytovatele, kde zaplatíte nejmenší úrok.

Vzít si půjčku, to někdy svádí k tomu vzít si více, než je nutné. Možná je vhodné počítat s určitou rezervou, ale nepřehánějte to. Snažte se raději splácet kratší dobu a v průběhu té doby se raději uskromněte.

TIP: 10 jednoduchých způsobů pro zlepšení finančního zdraví pomůže ušetřit starosti a předejít finančním problémům.


img_a308764_w1728_t1519828138-1947537

Hodně lidí si bere půjčku na věci, které nejsou nezbytně nutné, například na elektroniku nebo dovolenou. To rozhodně není dobrá volba. Mnoho lidí se domnívá, že kvalita jejich života spočívá především v uspokojování jejich potřeb a požadavků. V mnoha případech je to ovšem jenom cesta do dluhů.

Ve chvíli, kdy se dluhy nahromadí a jejich hromadné splácení je nevýhodné, lze využít konsolidaci půjček, díky které dojde ke sloučení půjček, kreditních karet, kontokorentů či dalších dluhů. Toto sloučení zajistí nižší měsíční splátku a příznivější úrok.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang