Ceny plynu: Jaký je odhad a výhled výše ceny plynu

Zemní plyn pro domácnosti od léta zdražil zhruba o 10 %, na podzim se ceny plynu pravděpodobně ještě zvednou. Proč? Kolik za plyn zaplatíte v letošní topné sezóně? Bude plyn zdražovat i v roce 2012?

Po nárůstu cen elektřiny na počátku letošního roku se od června zvedly i ceny zemního plynu. Příčinou zdražení plynu jsou stále rostoucí ceny ropy spojené s politickou krizí v Libyi a celkovou nestabilitou v arabských zemích. Právě na ceny ropy jsou totiž ceny (hlavně ruského) plynu navázány.

Ceny ropy již od loňského podzimu prudce rostou, zejména po výpadku dodávek ropy z Libye. Na vývoj na trhu s ropou pak cena ruského plynu reaguje se zpožděním, takže zvýšení cen se projevuje až teď.

Většina plynu pro český trh je zabezpečována z dlouhodobého kontraktu mezi společností Gazprom a RWE Transgas. Pro stanovení ceny se používá vzorec, ve kterém dominují těžké topné oleje a uhlí. Lze tedy očekávat velmi podobný nárůst ceny jako je tomu u ropy, avšak zhruba s půlročním zpožděním,“ objasňuje ředitel středoevropského zastoupení poradenské firmy.

Stejně tak vzrostly ceny plynu i na burzách v Německu a západní Evropě, a to především kvůli odstavení jaderných elektráren v Německu.

Plyn by měl v topné sezóně podražit až o 17 %

Zdražení plynu jsme ve 2. čtvrtletí ještě nepocítili, protože dopad na ceny pro zákazníky je opožděný o čtvrt roku. K 1. dubnu dodavatelé ceny neměnili vůbec nebo jen málo. Ve 3. čtvrtletí se cena plynu zvedla v některých případech až o 11 %, ve 4. kvartálu pak mají jít ceny plynu nahoru až o 17 %!

Současný prudký růst cen ropy spolu se skutečností, že ceny plynu se v minulém několikaletém období příliš neměnily, dávají předpoklad jejich dalšího růstu,“ říká prezident České plynárenské unie. Ředitel poradenské firmy pak míní: „Růst může být i třicetiprocentní, závisí to především na vývoji politické situace na Blízkém východě.“

Výdaje domácností za zemní plyn zřejmě vzrostou oproti současným cenám o 15 až 20 %, domácnosti si tak mohou připlatit až o tisíce korun více. Například rodina žijící v bytě si připlatí až 4 000 Kč, domácnost v rodinném domku s vyšší spotřebou plynu dokonce až o 6 000 Kč navíc.

V roce 2012 bude plyn pravděpodobně zdražovat také

Co se týče cen plynu pro domácnosti pro příští rok, měli bychom se připravit spíše na zdražování.

Do cen promluví i další faktory, jako jsou ceny emisních povolenek, připravované změny evropské legislativy, která chce energie zatížit dalšími daněmi, postavení zemního plynu na trhu s energiemi v konkurenci s dotovanými zdroji a podobně. To vše zákazník v ceně energií zaplatí. Mám-li to nějak shrnout, ceny budou v lepším případě mírně stoupat,“ uvedl prezident České plynárenské unie.

Domnívám se, že zvýšení cen plynu se promítne i do cen domácností v roce 2012. Pokud se do konce roku zvednou ceny až o 25 %, zvýšení v roce 2012 už pravděpodobně nebude tak dramatické, odhaduji tak 5–7 %. Vše se bude odvíjet od politické situace a samozřejmě od oživení poptávky po ropě i plynu na světových trzích,“ doplňuje ředitel poradenské firmy.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang