Češi za pandemie více investují online

investice-online

Uplynulý rok a půl přiblížil Čechům investování online. Čím dál více lidí mu přichází na chuť a zvyšují se i částky, které Češi investují do virtuálních obchodů. Může za to více času stráveného doma a na síti, omezené možnosti utrácení v kamenných obchodech a také rostoucí inflace.

Češi se během pandemie a lockdownu naučili obchodovat, respektive investovat na online platformách. Měli k tomu v prostředí internetu mnohem větší příležitost. Důsledkem více času stráveného v kybernetickém prostoru si Češi všimli, že akciové trhy stoupají a úrokové sazby klesají.

Zhodnocení peněz na spořicích účtech je takřka nulové a zároveň se zvyšuje meziroční inflace. V roce 2021 ovšem dochází ke změnám u úrokových sazeb spořících účtů. Banky zvyšují úroky spoření díky pohybu úroku České národní banky. Inflace je ovšem tak vysoká, že výnosnost není stále efektivní. Z těchto důvodů lidé začali uvažovat o lepším zhodnocování svých aktiv a oběživa.

„Lidé začali přemýšlet nad tím, co s penězi dělat, aby je ochránili a zhodnotili. To nám jako investiční platformě hodně pomohlo.“

Jan Hlavsa, spoluzakladatel českého startupu Fondee, který tvoří online investiční platformu pro investování do akcií a dluhopisů

V podílových fondech, je dle Jana Hlavsy uloženo více než 600 miliard korun, přičemž částka na běžných i spořicích účtech je přibližně pětkrát vyšší. Tyto peníze leží na účtech bez jejich zhodnocování, což dle Jana Hlavsy není ideální. Řešení vidí v investování do akcií a dluhopisů.

Investiční platforma Fondee už eviduje přes pět tisíc klientů, kteří mají zájen o zhodnocení peněz, jen za období pandemie. Ambicemi Fondee je dosáhnout celkem osmi tisíc uživatelů do konce roku 2021. Fondee láká nové klienty především na nižší poplatky, než jaké jsou u běžných investic v bankách.

Investiční platforma Fondee jen za 1,05 % za rok

U Fondee zákazník platí průměrně jen 1,05 procenta ročně a žádný vstupní ani výstupní poplatky se ho netýkají. Zatímco půjde-li si koupit fond, zaplatí zhruba 3 procenta vstupní poplatek. To při investici sto tisíc znamená, že tři tisíce korun rovnou odvede na vstupním poplatku. Dále ročně hradí 2 až 3 procenta. Poplatky u Fondee vycházejí na polovinu.

Fondee se zaměřuje také na nabídku pasivních produktů. Kopíruje akciové trhy a dluhopisy a nevyužívá drahých služeb manažera portfolia. Počáteční výnos se liší dle míry rizika, které si zvolí sám klient. Jedná se tudíž o bezpečné zhodnocení peněz. Investovat se dá i do státních dluhopisů.

Historicky se portfolia výnosově pohybují od tří do osmi procent. V období vyšší inflace lze očekávat, že se portfoliím bude dařit více. Loni naše portfolia měla šest až 11 procent,“ uvedl Hlavsa.

Klientům Fondee je průměrně 35 let a nebojí se dávat přednost odvážnějším portfoliům. Jsou na dobré cestě, jak zúročit peníze. Zhruba 70 procent klientů investuje pravidelně, a to v řádu sedmi až osmi tisíc korun měsíčně.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang