Česká národní banka chce omezit vyplácení některých hypoték

ceska-narodni-banka

Směrnice centrální banky nejsou ze stran jednotlivých bank zcela dodržovány, a tak je v tuto chvíli vydáno velké množství vysoce rizikových hypoték. Podíl hypoték, které představují více než 80 procent z hodnoty nemovitosti, byl v roce 2017 téměř třicet procent. Česká národní banka však doporučila, aby se toto procento pohybovalo do patnácti procent.

Hlavním důvodem, proč centrální banka dohlíží na tuto situaci, je fakt, že pokud by nebyl tento trend zastaven včas, mohla by mít zvyšující se zadluženost českých domácností negativní dopad na celou ekonomiku v naší zemi.

Schopnost splácet úvěry a udržování zdravých financí v domácnostech hraje právě v naší ekonomice velikou a významnou roli.

V dalších dvou letech se tedy dá očekávat, že díky zásahu ČNB (zvýšení základní úrokové sazby), dojde k navýšení kapitálových rezerv a tedy také k omezení rizikového chování bank, což bude mít za následek snížení vyšponovaných cen nemovitostí.

Co se ovšem nedá očekávat, je snížení zájmu o nové půjčky. V dalších dvanácti měsících bude hypoteční trh pravděpodobně stále v dobré formě a hypotéky stále půjdou na odbyt. Je však jisté, že díky zvyšování sazeb nebude tento nárůst až tak vysoký jako v předchozích letech.

TIP: V tomto článku se čtenáři Vpenize.cz dozví, kde koupit státní dluhopisy.

img_a315422_w1997_t1526311401-5972357

Většina klientů se totiž při výběru vhodné hypotéky rozhoduje podle úrokové sazby a dále dle poplatků souvisejících se sjednáním hypotečního úvěru a jeho čerpáním. Někteří zákazníci také považují za důležitější vzít si hypoteční úvěr u své domovské banky. Pak je logické, že banky půjčují více než doporučených patnáct procent úvěrů na bydlení s LTV vyšším než devadesát procent.

Někdy je pro banku zkrátka lepší ověřený klient se stoprocentní hypotékou než klient neověřený se sedmdesáti procentní hypotékou.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang