
Chcete investovat. Pravidelně po kouskách, nebo jednorázově. Vezmete peníze a jdete. Nebo ne? Investování byste neměli brát jako nakupování rohlíků (odlehčeně řečeno).
Před každou investicí je potřeba promyslet několik otázek – Vpenize.cz pokládá celkem čtyři, které je třeba před začátkem investování zodpovědět.
1) Co od investice čekáte?
Před každou investicí byste měli vědět, proč investujete. Jestli vám má investice zajistit důchod po aktivním pracovním životě, našetřit za 5 let na nový automobil, nebo za rok na dovolenou – nebo jestli investice poslouží jako základ k tomu stát se rentiérem.
2) Kolik investovat?
Výše investice by měla být předem jasně daná. Ale především – vždy byste měli investovat takovou částku, aby vás v případě neúspěchu prodělaný investovaný obnos finančně nezničil. Nepsané pravidlo platí, že byste měli investovat pouze tolik, o kolik jste ochotni přijít. Částka, o kterou jste přišli, by vás měla maximálně naštvat, ale neměla by vás finančně položit.
3) Kam investovat?
Investice by vždy měla být promyšlená věc bez přidaných emocí. Měli byste znát produkt/ instituci/ projekt, kam budete své peníze investovat, udělat si alespoň zběžný průzkum na internetu, kde je plno recenzí, případně se spojit s někým, kdo danou investici už má nebo využívá (internetoví diskutéři však nejsou zárukou jistoty, že je něco dobře nebo špatně).
Některé společnosti nabízejí i pravidelné semináře, kde si můžete poslechnout jak firma funguje, kam investuje a poznat také osoby, které celý projekt/ firmu vedou. Osobně neinvestuji do projektů kde mi jsou lidé zaštiťující projekt nesympatičtí a nechovají se dle mně blízkých morálních pravidel, i když se jedná o zajímavou investici.
4) Proč investovat?
Dle mého je to nejdůležitější otázka. Vždy byste měli vědět, proč investujete. Pokud nebudete vědět proč, může se stát, že za pár měsíců přestanete platit pravidelné měsíční úložky – a budete tak ještě v mínusu, protože u většiny komerčních investic se platí na vstupu nemalé poplatky. Nebo se jednoho krásného dne rozhodnete investici vybrat a koupit si za hotovost auto, které zrovna teď „nutně” potřebujete.
Pokud budete mít například vnitřní motiv naspořit si za deset let tolik, abyste mohli odejít z práce a užívat si život a budete to opravdu chtít, nemůže vás nic a nikdo z výše zmíněných cílů rozhodit a auto či nový telefon za 20 tisíc oželíte, nebo si na něj našetříte o pár měsíců později.
TIP: Co je to brokerjet České spořitelny a proč omezuje své služby? To je popsáno v tomto článku.