Daň z benzínu je 138 %

Proč se u nás tankuje o tolik dražší benzín než v USA? Proč jsou tak drahé potraviny k poměru k platům v ČR v porovnání se západními zeměmi? Kolik je daň z benzínu? Proč mezinárodní dopravci netankují benzín u nás? Na tyto otázky odpoví tento článek.

V případě, že člověk tankuje benzín na 36 korun za litr, tak skutečná cena benzínu je 15,11 korun za litr. 20,89 korun je přirážka, kterou nastavil stát – je povinná, takže je to daň.

benzincena-2432470

Jak lze vidět na zřetelném obrázku, tak 1,80 korun z každého litru benzínu jsou biopaliva, která proloboval Andrej Babiš.

Je třeba připomenout, že kromě toho, že ta biopaliva musí být součástí benzínu, se dělají z řepky olejné, jejíž výroba se též dotuje z daní.

Zbylých celkem 19,09 korun už je skutečně daň, jen rozdělaná na daň spotřební a daň z přidané hodnoty.

K původní ceně tedy stát přiráží neuvěřitelných 138%, avšak na účtence člověk vidí pouze 21% DPH. Tedy kdyby stát do ceny benzínu nezasahoval a nechal ji volnému trhu, pak by bylo možné tankovat za méně než polovinu.

Tato cena benzínu by se samozřejmě projevila v cenách všech výrobků, protože vždy musí být do obchodu nějak dovezeny. Nejvíce by to pomohlo lokálním produktům jako jsou potraviny. Také by to nalákalo tankovat soukromé dopravce a naše čerpací stanice by měly vyšší tržby.

Kromě toho všeho by mohla klesnout cena městské hromadné dopravy (respektive její dotování z našich daní) a také by bylo pro lidi výhodnější pořídit si automobil, což by roztočilo i kola zrezavělé ekonomiky.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang