Diplomacie po česku – Rusnok, Picek, Mandela

Následně si probereme větný rozbor, příčiny, následky a zázemí rozhovoru dvou pubertálních dlaždičů. Tedy tak jsem si to nejprve myslel podle stylu vyjadřování. Následně jsem se dozvěděl, že jedním z účastníků je premiér naší skvělé malé zemičky a v roli sekundanta neméně skvěle vystupuje ministr obrany. A protože vláda je elita vybraná právě z nás, máme se na tomto případu co učit. Vždyť máme šanci sledovat pravý a nefalšovaný záznam diplomatického rozhovoru z kruhů nejvyšších. Dělejte si prosím poznámky, protože následně budete zkoušeni a to při jednáních na úřadech.

Tak tedy postupně:
1- Kadence slov
Během 80 vteřin je slovo VOLE vyřčeno celkem 7x – slušný průměr 11,5 sekund na opakování slova. Kdo z Vás jej dosahuje? Netušil jsem, že v diplomatické češtině hraje tak výraznou roli. Už se těším na své příští jednání na úřadu, které konečně dostane nádech té pravé diplomacie, žejo vole? Dle wikipedie je označení VŮL označením kastrátu tura domácího, tedy méně agresivní a robustnější jedinec plodně neškodný. Vzhledem k tomu, že se jedná o vládce v demisi, dostává označení ten správný nádech – plodně neškodný. Nemusíme mít tedy strach, že by vyplodil cokoliv.

2- Ekonomika celého případu
Je třeba dostat jednoho z pozorovaných jedinců na jiný kontiment. Jak? Speciálem? Kdo ho zaplatí? Jedinec, označme si jej P, se hrdě hlásí k tomu, že on, přesně využívá horlivě slova „JÁ TO ZAPLATÍM.“ No je pravda, že rozpočet to zvládne, ale nedošlo tu k záměně slov JÁ a MY? Pokud chápu správně, veřejné prostředky se berou z daní daňových poplatníků, přerozdělí mimo jiné na jednotlivá ministerstva a poté se ze společných státních peněz stávají peníze jednotlivce? Kéž by s nimi tak bylo i nakládáno jako se soukromými penězi. Možná by bylo celé nakládání efektivnější. Každopádně je tu zajímavý precedens, který po pochopení otevírá oči pro zacházení s veřejnými penězi, pardon jejich penězi.

3- Hanobení monarchy
To, že máme republiku neznamená, že se o králi Milošovi může mluvit jako o nažhaveném cestovateli, který má problémy se schody. Všichni přeci víme, že schody mají problém s Milošem.

4- Úcta k cizímu státníkovi
Cituji: „Teď ještě zemřel Mandela.“ Je to neslýchaná drzost a nehoráznost Nelsona Rolihlahla Mandely. Vždyť on už to má ve jménu – Rolihlahla=potížista. A teď ještě jak naschvál bude dělat potíže, když je domluvená večeře. Vždyť šlo jen o prvního černého prezidenta, který v JAR přijal ústavu zakazující diskriminaci menšin (včetně bělochů) a bojovníka za lidská práva. No ale ta večeře… Život je otázkou priorit.

5- A JE TO V PRDELI
Tak to už je ovšem ostrá munice, kterou by stálo za to nevymrhat při běžném jednání sněmovny, ale nechat na vhodnější příležitost jako je třeba výsledek voleb (takřka jakýchkoliv), novoroční projev prezidenta s překvapením na závěr či podobné bohulibé momenty. Nač tak plýtvat?

6- Osoby a obsazení. Aneb kdopak to mluví?
Jiří Rusnok, to je pěkný vejlupek, pozor na něj. Od dokončení školy jen samý úřad, komise, odborář, ministr,prezident asociace penzijních fondů (už chápu i stav penzijních reforem u nás), člen NERV a nyní premiér v demisi. Služba vlasti jak vyšitá. K pochopení doporučuji dodatečný studijní materiál z dílen BBC JISTĚ PANE MINISTŘE, který mnohé osvětlí.
Vlastimil Picek, to je panečku jiný kabrňák. Voják každým coulem, dragounská kariéra, až na ministerstvo. Tak kde se tam odnaučil používat správně nominativ čísla jednotného a množného – JÁ a MY?


TAK A TEĎ VÁŽNĚ

Když jsem to slyšel, první jsem si myslel, že se jedná o nějaký hloupý žert. Takto se baví čelní představitelé našeho státu? Elita národa? Já takhle mluvit doma jako malý, tak dostanu tolik vylískáno, že se naučím raděj levitovat než bych si bolestivě sedl na židli. Neúcta, vulgárnost, to jsou hodnoty, které se máme naučit, abychom uspěli v dnešní společnosti? O co tu vlastně jde?

Nejde to i jinak? Vážit si jeden druhého tak, jak chceme, aby si nás vážili druzí? Hovořit o druhých tak, jak chceme, aby se mluvilo o nás? A konečně, dovolím si nabídnout zaklínadlo dnešní doby – P O K O R A .

Ano, pokora, to je to, co tu chybí. Ve světě všech těch nesmrtelných, nebo alespoň těch, kteří si myslí, že nesmrtelní jsou (i když nakonec zjistí, že tomu tak být nemusí – pánové Rath či Nečas by mohli vyprávět).

Obdivuji hrdinství těch, kteří se chovají slušně a uctivě, i když se jejich chování často interpretuje jako slabota. Šlápne slon na myš, aniž by musel? Ne. A je proto slabý?

A co má tento článek společného s tímto webem? Snad jediné, v zemi, kde vládne slušnost a poctivost se mnohem lépe investuje. A vše začíná od maličkostí. A s maličkostmi můžeme začít i my, že?

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang