Dům a byt – koupě nebo pronájem – co je výhodnější, zkušenosti

koupe-ci-pronajem

Hledáte nové bydlení a máte dilema, zda si byt koupit nebo jen pronajmout? Nejste v tom sami. Na toto téma dokonce vznikla i studie, která uvádí, ve kterých krajích se vyplatí byty kupovat a ve kterých pouze pronajímat.

Zamýšlejte se racionálně, můžete ušetřit desetitisíce korun. Nebojte se, počítejte. Výsledek Vás může překvapit a za ušetřené peníze můžete jet třeba na dovolenou. Na koupi bytu si pravděpodobně budete muset vzít hypotéku. Většina lidí v České republice nejsou milionáři, a tak je financování bydlení pomocí hypotéky zcela normální.


img_a311633_w2264_t1522483842-3571184

Kde byty nepořizovat?

Nejdražší byty jsou typicky v Praze, kde za byt zaplatíte okolo 3 milionů korun. V ostatních krajích najdete byty v hodnotě od 1,5 milionu do 2 milionů korun. Nejlevnější bydlení najdete v Ústí nad Labem a Ostravě. Vklad do koupě vlastního bytu se Vám nejrychleji vrátí v Jirkově v Ústeckém kraji nebo v Teplicích. Návratnost je 11-13 let, zatímco v Praze je návratnost i 22 let. V Plzni, Říčanech a Berouně nejsou byty také zrovna nejvýhodnější.

Osobní vlastnictví bývá výhodnější v tom, že Vás někdo nemůže z bytu vyhodit a můžete si ho přestavovat podle svého. Navíc také uchovává hodnotu peněz, které do koupě investujete a jedná se o jeden ze způsobů, jak se stát rentiérem.


img_a311633_w2264_t1522483854-5227768

Počítejte

Rozhodujte se rychle, ceny rozhodně nepůjdou dolů. Ba naopak, budou se zvyšovat, a tak je právě teď ta nejlepší doba na koupi. Cenovou mapu i tabulky, které vám pomohou při rozhodování, najdete na internetu. Poraďte se také s Vaší rodinou. Pokud si ani teď nejste jisti, nechte si poradit například od realitních makléřů.

Důležité je také to, kolik finančních prostředků máte k dispozici. Pokud si byt koupíte, můžete také skončit tak, že nebudete mít na zaplacení ostatních nutných výdajů. A věřte, že bez jídla se opravdu špatně žije. Proto si také spočítejte, jaké budou Vaše měsíční splátky a výdaje.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang