EMU: ZEW, CPI, USA: Stavby domů

emu-zew-cpi

Trhy čekají další posílení indexu na hodnotu blízkou maximu z ledna 2014. Tehdy byl index nejsilnější od předkrizových dob (2006). Robustní posílení indikátoru z posledních měsíců potvrzuje stabilizaci hospodářského útlumu z druhého pololetí 2014. Zlepšení podněcují prudké slábnutí ropy, eura a další monetární pomoc ECB.

Na druhou stranu prudká prosincová depreciace rublu zhorší pozici exportérů Německa, respektive eurozóny, klima zhoršuje i vyhrocení situace na Ukrajině a kontroverzní směřování krize Řecka.

Sentiment očekávání Německa i eurozóny kvůli zmíněným důvodům silně vzrostl už v únoru na nejvyšší hodnotu od února 2014 a nad svůj dlouhodobý průměr 24,6. Zlepšuje se také hodnocení současné situace Německa a eurozóny.

Meziroční deflace respektive inflace bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových výrobků v eurozóně podle odhadu Eurostatu v únoru zpomalila na -0,3% z -0,6% v lednu, respektive stagnovala na 0,6%.

Inflaci táhne ke dnu pokles cen energií, ale i bez tohoto efektu, je celkově cenový růst eurozóny slabý. Deflační tlaky jsou až na výjimky patrny v celé eurozóně a EU. Vedle celkové slabosti inflace je tristní také pohled na souhrnný klesající inflační trend. Inflace je hluboce pod cílem ECB.

Trend zpráv ZEWu je příznivý pro euro a akcie, nepříznivý pro dluhopisy. Stav a tendence inflace eurozóny jsou nepříznivé pro euro a akcie, příznivé pro dluhopisy.

Celkově trh domů pokračuje v růstu. Data jako celek nezpochybňují solidní růst americké ekonomiky. Decentní expanze trhu domů příznivě působí na spotřebu domácností a produkci firem. Zprávy jsou dobré spíše pro akcie a dolar, méně už pro zlato a dluhopisy.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang