EMU: ZEW, USA: Index průmyslu Fedu New Yorku

index-prumyslu

48,4 Trhy čekají posílení indexu jako stabilizace hospodářského útlumu z druhého pololetí 2014, zlepšení by měly podnítit prudké slábnutí ropy, eura a další monetární pomoc ECB.

Na druhou stranu prudká prosincová depreciace rublu zhorší pozici exportérů Německa respektive eurozóny. Data by tak mohla celkově potvrdit stabilizaci slábnutí růstu ek. aktivity z minulého roku (kvůli letnímu vyhrocení krize na Ukrajině, nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem, deflační hrozby eurozóny a s tím spojené velké nejistotě).

Sentiment očekávání Německa i eurozóny kvůli zmíněným důvodům silně vzrostl už v prosinci a lednu na nejvyšší hodnotu od února 2014(!) a nad svůj dlouhodobý průměr 24,5. Zlepšuje se také hodnocení současné situace Německa a eurozóny. Trend zpráv je příznivý pro euro a akcie, nepříznivý pro dluhopisy.

Index má dle trhu mírně oslabit a tím i mdlý růst ek. aktivity dle průmyslových firem regionu. V lednu byl malý růst nových zakázek a jen skromně rostly ceny vstupů, vlastní produkce či zaměstnanost.

Šestiměsíční výhledy průmyslových firem regionu jsou ovšem blízko dlouhodobých maxim a indikují velmi silný růst aktivity hospodářství i svých nových objednávek.

Firmy čekají také silný růst zaměstnanosti, navíc nejsilnější za poslední 3 roky a také silný růst nákladů a solidní růst cen vlastní produkce. Data potvrzují solidní expanzi ekonomiky a jsou spíše dobrá pro dolar, akcie a nepříznivá pro zlato a dluhopisy.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang