Ertrag & Sicherheit a podvody se zlatem. Víte ale co je na celém případu nejhorší?

Internet je teď plný informací o megapodvodech společnosti Ertrag & Sicherheit, která nabízela investice do zlata u společností EVVE a TMS. Ty jsou ale již několik měsíců v insolvenci. Při kontrole údajně pětikilové zlaté pruty vážily 2 kg (asi light verze) nebo byly v zásobách i suvenýry zlatavé barvy.

Tak mě napadá, že mám někde malý kamínek z dětství, který jsem natřel nažluto a hrál si na to, že jsem našel zlato. Nechcete jej někdo koupit?

Další trefou byly uzavřené fondy Shedlin. Správce je od listopadu 2014 v insolvenci. Holt tu nemocnici v Dubaji postaví někdo jiný, zaplacená už možná je. Vtipné jsou i tahanice, kdo vlastně za co může. České sročko E&S Investments za nic nemůže, odkazuje na organizační složku, která v ČR dokonce měla i licenci obchodníka s cennými papíry.

Současné sročko vlastní E&S Holding GmbH, což určitě bude úplně někdo jiný, jak už z názvu vyplývá. Suma sumárum vlastně nikdo za nic nemůže, jen investoři přišli o pár milionů. Holt ono i to majetkové poradenství něco stojí a není bez rizika. Co vlastně dělá takový majetkový poradce? Radí jak s majetkem, nebo od majetku? Ani slůvko o tom, že by měl vytvářet zisk 🙂 

Co mě osobně však na celém případu děsí je fakt, že ČNB od něj dává ruce pryč. Copak nemá dozor nad finančním trhem? Nepatří investice do zlata do oblasti investic, tím pádem finančního trhu? Vždyť se o tom píší tak krásné mnohastránkové dokumenty, např tento z roku 2014.

Odkaz Je pro mě velké zklamání, když z úst mluvčí ČNB slyším, že pokud bych byl poškozený (upozorňuji, že nejsem, protože k této společnosti bych finance nesvěřil, mám pud sebezáchovy), tak se mám obrátit na soud.

Přijde mi to jako zajímavý kontrast proti rozhodnutím a varováním, která si můžeme přečíst na společnosti, které fungují, jen prostě v jiném státě, pod jiným dozorem. Jako klient českého finančního trhu se teď cítím zmatený, podvedený. Je tu dozor, který se ale otočil zády ve chvíli, kdy se děly nepravosti a nechal by mě ve štychu.

Podobné jako kdybych chodil po ulici a cítil pocit bezpečí, když na rohu vidím hlídkujícího policistu. Ten samý policista se ale otočí zády ve chvíli, kdy mě někdo přepadne a okrade. Jen na mě od rohu zavolá – pamatujte si tvář, pak je dáte k soudu.

A to je na celém příběhu to nejsmutnější. Takže přátelé, pamatujme si tváře. I když na druhou stranu – pro nás, kteří chceme svůj byznys dělat poctivě, bude dobře, když si klienti budou pamatovat tváře a budovat naše značky. Takže je vlastně vše tak, jak má být a v pořádku. Je tomu tak ale doopravdy? To už si zodpovězme každý sám.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang