Euro před Indexem Fedu NY na překážkách 1,116 – 1,123

euro-sestupny-trend

Euro k dolaru k nedělnímu závěru obchodování stagnuje na 1,117. Rušný týden z pohledu makroekonomických zpráv sice spíše vykázal nečekaně slabší data americké ekonomiky (produktivita práce, mzdy, jednotkové pracovní náklady, maloobchodní tržby, PPI).

Nicméně informace snad kromě znepokojení z velké odchylky mezd a jednotkových pracovních nákladů významně nezměnily makroekonomické tendence posledních kvartálů: spotřeba domácností solidně roste a inflace pomalu roste k normálovým úrovním.  

Přesto euro dokázalo v mezi týdenním srovnání opět posílit zpět k rezistencím 1,116 – 1,123.

Makroekonomická data USA dnes: Index průmyslové/ekonomické aktivity Fedu New Yorku za srpen (14.30 SEČ) má drobně posílit, slabý růst ek./průmyslové aktivity se má o něco zvýšit.

Technický pohled a výhled:  Hlavně fundamentální důvody (obavy o politický a ekonomický vývoj eurozóny a eura, solidní růst americké ekonomiky) zatlačily během léta trh na hranu silného podpůrného komplexu 1,071 – 1,107 (jež chrání klíčové podpory  1,046 – 1,052; pokles skrz tyto úrovně by euro vedl k dlouhodobým cílům 1,024, 1 a 0,96). 

Ten v kontextu podpůrných zpráv eurozóny ale dosud pomáhá euru najít půdu pod nohama a živit naději na překonání rezistence  1,116 – 1,123. Případný přechod této bariéry by obnovilo pokračování letošního růstu eura s případným postupem k překážkám 1,139 – 1,165.

Pak by případné potvrzené překonání trh vedlo k překážkám 1,17 – 1,174 a 1,188, případně k hlavním rezistencím 1,197 – 1,217. Jejich případné znovuzískání by obnovilo dlouhodobý významnější růstový moment, nicméně z pohledu eura z důvodů poškození dekádního technického pohledu a rovněž nepříznivého fundamentálního vývoje a výhledu postup přes 1,206 – 1,217 není preferován.

Trh obecně přechází v rozsáhlejší konsolidaci loňského slábnutí eura.

20160815_eurusdh4-6273950

Fundamentální pohled a výhled: Euru nově bude škodit vystupování Velké Británie z EU (byť zatím první pobrexitová červencová data nenaznačují větší dopad na ekonomickou aktivitu) a tedy obavy z dopadu na světovou ekonomiku v podobě zpomalení jejího růstu.

Navíc trh je stále taky ve vleku zpomalení růstu HDP Číny a prudkému oslabení tamního akciového trhu. Tyto aspekty jednak přímo oslabují spotřebitelský i firemní sentiment, zvyšují nejistotu ek. subjektů investovat a spotřebovávat.

Může také dojít v příštích čtvrtletích k významnějšmuí oslabení růstu evropské případně americké ekonomiky a tím i navyšování monetární expanzi eurozóny. to bude tlačit eurové úr. sazby níže, resp. omezovat zvyšování hlavní úr. sazby Fedu, jeden z pilířů dlouhodobého posilování dolaru. 

20160815_eurusddaily-7422874

Na druhou stranu, byť se přenos slabosti z Číny a zahraničí dosud možná překvapivě spíše týkal hlavně americké ekonomiky (stagnace exportu, průmyslu a investic), momentální slabost ekonomické aktivity USA může být přechodná.

Navíc americká ekonomika je tažena hlavně domácí poptávkou a dopad ze zahraničí na ni a monetární politiku Fedu může být pouze omezený. Taky se (slabost) může ještě víc promítnout i v eurozóně.

Dlouhodobě přetrvává diferenciál očekávání růstu HDP a úrokových sazeb USA a eurozóny. Ekonomická aktivita USA roste solidně a Fed dlouhodobě plánuje přes odklad v prvním pololetí zvyšovat hlavní úrokovou sazbu.

Eurozóna pak naopak přes oživení v posledních kvartálech vykazuje spíše slabší růst ek. aktivity, ECB pak pokračuje v dlouhé cestě kvantitativního uvolňování, které navíc posiluje.

Očekávání zvyšování hlavní úrokové sazby USA v příštích letech a snaha ECB pokračovat v rozsáhlé monetární expanzi vytváří už více let tlak na oslabování eura a sílení dolaru.  

Navíc euru stále škodí vedle nových obav o směřování Evropy taky nejistota spojená s krizí na Ukrajině, resp. s řešením ekonomických a finančních otázek Řecka.

Celkový pohled a výhled: Dlouhodobý fundamentální výhled je příznivý pro dolar, nepříznivý pro euro. Na druhou stranu nebezpečí slabosti světové ekonomiky ale může fundamentální výhled pozměnit.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang