Falšování vín: Zločin a trest

Ještě začátkem března nebylo falšování vína podle serveru iDnes.cz trestný činem. „Zatímco v sousedním Německu je falšování vína trestný čin, u nás provinilým společnostem hrozí maximálně pokuty. Ty však nesmějí být likvidační a mnohé firmy se navíc o výši sankce soudí,“ uvádí autor článku  Z patoku se stane Pálava. Byznysu s falešným vínem se daří za mohutného přizvukování diskutérů, proklínajících místní zákonodárce.

Tuto nepravdu jsme uvedli na správnou míru v článku Falšování vín: mýty a fakta. Nyní se v některých médiích, včetně zmíněného iDnesu, objevila zpráva o ročním podmínečném trestu za nepravdivé označení vína.

Tento trest vynesl nad obchodníkem Janem Bartoněm Krajský soud v Brně. Bartoň před pěti lety dodal vinařskému družstvu Templářské sklepy Čejkovice maďarské a slovenské hrozny, které vydával za moravské. Tuto skutečnost odhalila při testování vín Státní zemědělská a potravinářská inspekce a z prodeje musely být následně staženy miliony lahví.

Bartoň se hájí tím, že Templářské sklepy o všem dobře věděly. Navíc dodal družstvu hrozny o měsíc dříve, než na moravských vinicích vůbec proběhla sklizeň daných odrůd.

TIP: Jak využívat výhody karty crypto.com? Více informací se nachází v tomto článku portálu duveryhodnafirma.cz.

„Pochopitelně, že věděly, odkud ty hrozny jsou. Jednotlivé odrůdy tak, jak byly dodávány, se v té době nemohly na moravských vinicích vůbec sklidit,“ sdělil České televizi Jiří Machourek, advokát nepravomocně odsouzeného podnikatele, který se na místě proti rozsudku odvolal.

Vzniklá škoda činí 109 milionů korun a není vyloučeno, že ji bude vinařské družstvo po Bartoňovi vymáhat.

Na stránce Templářských sklepů nenajdete ke kauze ani čárku. Falšování vín se v posledních letech velice rozmohlo a šance, že na zfalšované víno narazíte v obchodě, je bohužel velmi vysoká.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang