Fortuna – loterie, prognóza, dividenda

Společnost Fortuna se v uplynulém roce 2012 vrhla na loterie, ale kýžený efekt se zatím nedostavil. Ambiciózní plán získat v loterijním byznysu pětinu trhu se ukázal jako příliš ambiciózní. Aktuálně má společnost podíl na tomto trhu odhadem 2%.

Jak si tedy stojí společnost nyní jako celek a má smysl o investici do tohoto titulu uvažovat?

Polsko

Je třeba přiznat, že společnosti se začíná dařit na polském trhu. Polsko se podílí na celkových tržbách Fortuny již pětinou. A podíl roste. Tržby v roce 2012 zde byly historicky nejvyšší. Společnost také podle vyjádření generálního ředitele zvažuje akviziční možnosti v Polsku.

E-Invest

Změny ve Fortuně proběhly v organizační struktuře a její loterie v Česku byla vyčleněna do samostatné společnosti. Následně získá (do konce ledna 2013) 10% podíl v této společnosti společnost E-Invest. E-Invest podnikatele Martina Ulčáka provozuje síť tabákových prodejen Geco a zde se nabízí loterie od Fortuny. Podle slov generálního ředitele Fortuny se uvažuje o ještě užší spolupráci s E-Invest.

Dividenda

Co se týče dividendové politiky, Fortuna potvrdila, že bude vyplácet 70-100% dosaženého zisku. Dividenda je silnou zbraní Fortuny a dividendový výnos v roce 2012 byl někde na úrovni 6,8% (vztaženo na cenu 31.12.2012).

Kolik Fortuna vydělá na loteriích a kurzových sázkách

Zajímavé je sledovat kolik Fortuna vydělá na jedné koruně vsazené při kurzových sázkách a v loterii. V loterii vyplácí Fortuna 55% celkově vsazené částky. U kurzového sázení se to pohybuje kolem 85%. Možná i díky tomu ony ambiciózní plány v loterii.

Závěr

Fortuna podle mého názoru asi nebude „raketa“ roku 2013. Ale titul to zajímavý je. Dokáži si představit, že jejich byznys poroste meziročně pěkným tempem ještě řadu let. A především dividenda někde kolem šesti sedmi procent je krásná. Z tohoto pohledu silná konkurence třeba pro O2 či ČEZ. Ten titul není nezajímavý a já osobně jej i nadále sleduji. 

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang