Futures kontrakt 10letého T – Note – problém fiskálního útesu

futures-contracts

Futures kontrakt 10letého T – Note klesá o 0,2% d/d na 133,7. Trh se minulý týden zařadil mezi nejvýnosnější investice zejména s podporou vítězství Obamy v prezidentských volbách a zčásti též nejistotou nad řešením problému fiskálního útesu, tedy nastaveného snížení daňových úlev, veřejných výdajů a rozpočtového deficitu.

Cena napnula rezistenční pásmo 133,4 – 134,2 a usadila se v něm, jeho dno a strop momentálně tvoří účinné podpory a rezistence. Obchodníci  nyní zaměřili také novou rezistenci 134,5.

Dlouhodobě, trh pokračuje v růstu s podporou hlavního fundamentálního tématu, investicemi do bezpečných aktiv. To vyplývá z růstu nejistoty a obav z prohlubující se dluhové krize Eurozóny. Ty jsou vyostřené nejasným vývojem v Řecku a Eurozóně respektive světové ekonomiky.

Navíc hrozí plánované omezení fiskální expanze USA začátkem příštího roku. Oživení americké ekonomiky tak slábne (viz. zpomalení růstu ek. aktivity a zaměstnanosti na nevýraznou úroveň).

Trh se dnes zaměří na říjnové maloobchodní tržby/maloobchodní tržby bez prodeje automobilů respektive index PPI/PPI bez cen potravin a energií USA (vše 14.30 SEČ) a také na zápis ze zasedání Fedu o úrokových sazbách 23-24/10 (20.00 SEČ).

Předpokládá se potvrzení zrychlení spotřebitelské poptávky posledních měsíců a spíše pokračování mírného a také optimálního růstu výrobních cen i po odečtení cen potravin a energií. Fed na zmíněném zasedání úrokovou sazbu nezměnil a trhy nepřekvapil.

Fed v prohlášení k rozhodnutí ve srovnání s komentářem k rozhodnutí o úrokových sazbách v září (oznamujícím navýšení monetární expanze) neučinil větší změny.

Potvrdil také zájem o delší období ultravolné monetární politiky vzhledem k trvající dluhové krizi eurozóny, nejistotě a stresu finančních trhů, oslabení ekonomické aktivity a zranitelnosti ekonomiky vůči možným externím i interním šokům. Zápis by měl odrážet komentář k rozhodnutí a neměl by více rozčeřit hladiny obchodování.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang