Goldman Sachs: Proč bude Skotsko hlasovat pro zachování unie

Světoznámá investiční banka Goldman Sachs nevěří, že se Skotové nakonec rozhodnou zpřetrhat letitá pouta se zbytkem Spojeného království v referendu, jež se koná 18. září.

Průzkumy jsou v poslední době velmi vyrovnané, chvíli lehce převažují separatisté, chvíli unionisté. Trhy přesto věří, že zachování Skotska v rámci Británie je mnohem pravděpodobnější.

Jak je to možné?

Goldman Sachs k tomu říká:

„Stále se domníváme, že převažující ‚ano‘ pro nezávislost Skotska je nepravděpodobné. Myslíme si, že většina Skotů bude nakonec hlasovat pro zachování „bezpečného“ statu quo.“

„Goldmani“ vycházejí z kanadského precedentu. V předvečer referenda o nezávislosti Quebeku v roce 1995 předpovídaly výzkumy veřejného mínění, že pro nezávislost bude hlasovat 53% voličů. Nakonec ale zvítězili s 51% unionisté.

Případné nezávislé Skotsko se bude muset potýkat s mnohými problémy, zejména ekonomického rázu. Patří k němu hrozba odlivu kapitálu či zdražení půjček pro stát, podniky i domácnosti.

Na vítězství zastánců nezávislosti ale vedle Goldman Sachs příliš nesázejí i jiné investiční skupiny, například Saxo Bank, která ovšem zároveň trochu váhavě doporučuje „nakupovat volatilitu“ a příslušné opce pro případ, že zvítězí zastánci nezávislosti. V takovém případě očekává „masakr“ na dotčených trzích.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang