Hrubý domácí produkt – HDP – eurozóna

hruby-domaci-produkt-hdp-eurozona-2

HDP je jedním z nejsledovanějších makroekonomických ukazatelů stavu ekonomiky daného regionu. Vyšší HDP je obvykle známkou zlepšení hospodářské situace.

HDP je nejčastěji používaným měřítkem celkového výkonu ekonomiky. Obecně se používá ke srovnání životní úrovně nebo sledování procesu konvergence v rámci Evropské unie.

HDP nebo míra růstu HDP, která se zveřejňuje nejčastěji, je velice důležitým ukazatelem ekonomické aktivity v eurozóně. Vyšší růst se považuje za dlouhodobě pozitivní znamení rostoucího zdraví ekonomiky. Překotný růst ovšem může vést k inflačnímu tlaku a snížit zájem zahraničních investorů o eurozónu kvůli nižší reálné míře návratnosti (pokud se nezvýší úrokové sazby).

Na druhou stranu mohou být z tohoto důvodu zvýšeny úrokové sazby, což přiláká pozornost zahraničního kapitálu do eurozóny a vede ke zhodnocení eura (měna posiluje).

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang