Ivo Toman aneb jak prorazit i s dramatickým hendikepem

Ivo Tomana znám z medií již nějaký čas a vím o něm, že je to velmi úspěšný člověk. Až letos jsem jej slyšel poprvé naživo. Nejprve to byl malý šok a potom to bylo opravdu velmi zajímavé. V tomto článku vám popíši svoji osobní zkušenost s veřejným výstupem pana Ivo Tomana a co mne opravdu zaujalo.

Tourettův syndrom

Ivo Toman má poměrně dramatický hendikep. Má Tourettův syndrom. Je to tik a to takový, že výjimečně nápadný. Nebudu vám jej popisovat, prostě jej musíte vidět a slyšet naživo.

Úspěch přes hendikep

Na Ivo Tomanovi jsou zajímavé hned dvě věci. První je ta, jak velkého úspěchu v naší zemi dosáhnul. A druhá, ještě zajímavější, je ta, že toho dosáhnul s takovým hendikepem. Představte si, že vám něco dost zásadním způsobem brání a hendikepuje vás to ve veřejném vystupování. A vy právě v tomto veřejném vystupování uspějete a to tak že velmi.

Příběh Ivo Tomana je pro mne inspirativní v tom, že se dokázal poprat s osudem a dokázal vyniknout v oblasti, kde bych to věru nečekal. Je to ukázka toho, že pokud člověk skutečně touží uspět a vyniknout, nebrání mu v tom skutečně nic. Stačí strašně moc chtít, intenzivně na tom pracovat, vybrat si pro sebe vhodnou oblast a nikdy se nevzdávat. Všem doporučuji, aby si na nějakou přednášku Ivo Tomana zašli, protože je třeba to vidět a slyšet. Potom si uvědomíte, tedy alespoň já jsem si uvědomil, kolik lidí kolem sebe vidíme, kteří zahálí a mrhají časem, stěžují si, nadávají na těžký život a při tom mají k úspěchu skvělé předpoklady a stačí jenom začít a makat.

Skvělý výstup

Nyní jenom krátce k jeho přednášce a mému dojmu. Nejprve je člověk poněkud v šoku a v rozpacích z toho tiku pana Tomana. Potom zjistí, že Ivo je bezprostřední a dokonce si dělá sám ze sebe legraci a tím celou situaci odlehčuje. Ivo mluví přímo k věci, jde k jádru problému. Názorně ukazuje na osobních zkušenostech a příbězích a ukazuje psychologii a motivaci lidí. Celý jeho výstup působí zábavně, upřímně, prakticky, a dotýká se srdce lidí. Ze všech přednášek na konferenci to byl pro mne nejlepší výstup. A současně mi něco dal.     

Na závěr jenom pár otázek a odpovědí Ivo Tomana.

Nevadí vám vaše choroba v práci motivačního řečníka? Mluvil jste i k plné Lucerně a lidé obvykle bývají zaskočeni projevy Tourettova syndromu.

V práci mi to moc nepřekáží, protože když už mluvím, tak je to dobré. Lidé bývají i tak někdy zaskočení, stávalo se mi to hlavně v začátcích. Dnes už ale vědí, že tím trpím, takže to čekají.

Napsal jste knihu o štěstí, fenoménu dneška, třeba v Bhútánu ho měří místo HDP. Co je podle vás štěstí?

Určitě to není žádná muška nebo hmyz jako v tom slavném filmu. Štěstí je stav mysli. Ezotericky založení lidé to neradi slyší, ale zdrojem štěstí můžou být i peníze. Nebo to, s kým i kde žijete. Z padesáti procent je to geneticky dané, deset procent tvoří vnější okolnosti a zbývajících čtyřicet procent dokážeme ovlivnit. Je na to přesný vzorec.    

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang