Jak dostat tuto zemi zpět na vrchol

Věřte nebo ne, bohatství skutečně nevzniká přerozdělováním! Bohatství vzniká stejně jako před stem či tisícem let. Vzniká tak, že jednotlivci i celý národ a stát přichází s inovativními a užitečnými řešeními, tedy výrobky či službami. A ty jsou prodávány jak doma, tak i cizincům. Nic víc, nic míň. Funguje to dnes snad jinak? 

Křižovatka

Naše země je na pomyslné křižovatce. Víme jak (ne)funguje socialismus (vše řízeno státem, maximální přerozdělování) a dejme tomu, že tušíme, jak funguje kapitalismus a máme s ním i první novodobé (dvacetileté) zkušenosti. Právě nyní se výrazně mění pravidla hry a to po celém světě.

Posledních patnáct let se společnost díky napojení na celosvětovou síť – internet – mění opravdu dramatickým způsobem. Internet zasáhnul snad všechny oblasti, ekonomii a podnikání nevyjímaje. Naše malá zemička, pokud to budou lidé skutečně chtít, má šanci se velmi rychle opět dostat na světovou špičku. A to během sotva deseti let. Vždyť jsme v oné pomyslné Top 10 byli již během naší první zkušenosti s kapitalismem a svobodou, tedy v letech 1918-1939. Případně těsně po roce 1945. Věřili byste dnes, že taková Jawa 175, s kterou Češi vyjeli na silnice bezprostředně po ukončení druhé světové války, byla v ten okamžik nejlepší motocykl na světě? My Češi (i Slováci) to v sobě máme, jenom to někdy důsledně ukrýváme.

Nyní máme příležitost dostat se rychle zpět na špičku. Díky internetu, kde začít inovovat a podnikat je pozoruhodně jednoduché a stačí vám k tomu garáž, notebook a solidní připojení na internet. O kreativitě Čechů snad dokonce i Češi nepochybují.    

Proč internet?

Čtvrtina světové populace je on-line. Ta má na svědomí 90 % světového HDP! Internet mění návyky lidí, nakupování, rozhodování, práci, prostě všechno. Vstup do tohoto byznysu je nesmírně snadný. V podstatě vám stačí iPhone a nápad. Zavedené středně velké a velké společnosti bývají často příliš pomalé a „neumí“ rychle vznikající internetové novinky (tím nemyslím firmy typu Google či Facebook). Podíl internetu na tuzemském HDP rychle roste. Retail nakupuje čím dál více na internetu. Jenom 3% Čechů si nikdy nic nekoupila na internetu, což zní až neuvěřitelně. Například takový e-shop Alza.cz vloni dosáhnul tržeb přes 7,6 miliard Kč

Buducnost internetu

Vše se bude personalizovat. Internet, například obsahové servery či třeba reklama, vás osobně pozná a bude se vám přizpůsobovat. Na vašem PC, iPhonu, ve vašem autě. Váš internet bude vypadat jinak než internet vaší ženy či přítelkyně. A bude vám to vyhovovat. Čekají nás věci, které si ani neumíme zatím představit. Už jste slyšeli o Google Glass? 

Úspěšná česká firma budoucnosti

I ta firma, která se nebude primárně věnovat IT, třeba výrobce nábytku, bude muset skvěle ovládat prostředí internetu a sociálních sítí. Jak pro práci záměstnanců, tak i pro komunikaci se zákazníky či pro prodej. Bude se více komunikovat, více sdílet, budou plošší firemní struktury. ČR má i celkem výjimečné světové postavení a naše země může velmi dobře posloužit jako digitální laboratoř při zavádění nových technologií, nových on-line služeb. Je to dáno především naší vstřícností k digitálním technologiím, solidní infrastrukturou a relativně malou desetimilionovou populací. 

Zpět na špičku

Rok 2014 a internetová revoluce – to je jedinečná příležitost pro tuto malou zemi, kterou mám tak rád a která má tolik šikovných a nápaditých lidí. Je třeba chytit příležitost za pačesy. Začít se učit programovat, začít vymýšlet užitečné on-line služby, začít po garážích spouštět internetové start-upy, začít chtít uspět a začít chtít uspět ve světovém měřítku. Máme na to, máme to v genech a rozjezd na webu může být tak neuvěřitelně snadný a levný. Před osmdesáti lety jsme dokázali být špičková výrobna i inovační centrum se světovým významemCo takhle to zopakovat na internetu? A bohatství, to už přijde automaticky.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang