Jak obchodovat podle insiderů a jejich transakcí (1/2)

Sledování insiderských či manažerských transakcí patří mezi úspěšné investorské strategie. Jejím uplatňováním zvyšuje investor svoji šanci na úspěch při obchodování na finančních trzích. Inteligentní investor samozřejmě nespoléhá pouze na ni, ale doplňuje ji fundamentální, technickou a psychologickou analýzou.

Insiderskými transakcemi se dlouhodobě zabývá profesor Nejat Seyhun. Pro veřejnost vydal v roce 2010 knihu s názvem Investment Intelligence from Insider Trading. Do té doby nikdo neprostudoval insiderské transakce tak důkladně jako prof. Seyhun. Profesor Michiganské univerzity rozebral systematicky stovky tisíc insiderských obchodů, aby zjistil, kterým se dařilo nejlépe. Na základě svého průzkumu dává svým čtenářům několik doporučení.

Sledujte nákupy více než prodeje. Důvody prodejů mohou být různé, ale pokud insider nakupuje akcie své vlastní firmy za plnou cenu, pak si můžeme být docela jistí, že za tím stojí jeho důvěra ve vzestup akcií jeho podniku.

Hledejte opakované a velké nákupy. Kupujte akcie podniků, které kupuje více insiderů opakovaně, ideálně přibližně ve stejný okamžik. To je signál, že budoucnost firmy je zřejmě růžová. Pokud jde o velké balíky peněz, pak je budoucnost zřejmě ještě růžovější.

Pokud jeden insider kupuje a druhý prodává, jděte od toho. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že v takové situaci strategie následování insiderských nákupů funguje v průměru hůře.

Zaměřte se na menší firmy. Ve větších podnicích mají insideři obecně menší přehled. Soustřeďte se tedy na střední a malé společnosti.

Sledujte informovanější insidery. Generální a finanční ředitelé mívají zpravidla větší přehled než jiní ředitelé či níže postavení manažeři. Méně informací než CEO či CFO mají i akcionáři (fondy, fyzické i další právnické osoby), kteří drží více než 5 % a mají tedy povinnost hlásit své obchody.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang