Jak spolehlivě zabít byznys? EU ví jak na to

Evropa se potácí na hraně recese. Hospodářství se stále nějak nedaří nastartovat. Nezaměstnanost dosahuje pesimistických čísel a evropské banky ještě nejsou z nejhoršího venku. Přesto EU přichází s velmi hloupým nápadem, který Evropě z recese rozhodně nepomůže. Ten nápad se jmenuje „Daň z finančních transakcí„.

Co je na nápadu zdanit finanční transakce špatně? Pominu nyní, že to před lety zkoušeli zavést ve Švédsku a sotva po pár letech tuto daň raději zrušili. Proč? Protože naprosto logicky likvidovala švédský trh a operace se přenesly mimo Švédsko. Ale na to člověk nemusí být finanční genius, aby si důsledky již dopředu domyslel. Jakmile vytvoříte v jedné zemi či několika zemích takovouto nepříjemnost, byznys a transakce se vám velmi rychle přesunou tam, kde takový problém nemají. Notabene v dnešní globální ekonomice, kdy je to často otázka několika kliků.

EU si přesto nedá říct a Evropská komise již zveřejnila legislativní návrh připravující zavedení této daně z finančních transakcí (FTT) na území 11 zemí. Díky bohu ČR mezi nimi není. Slovensko naopak je. Plán byl zavést tuto FTT celounijně, naštěstí pro to nebyla dostatečná podpora všech států. Pozor! Návrh obsahuje i prvek tzv. extrateritoriality. Daň by se totiž neměla vybírat nejenom v oné jedenáctce, ale i všude tam, kde se při transakcích obchoduje cenný papír či derivát vydaný v jedné z oněch 11 zemí! 

A tak zřejmě politika a populismus i tentokráté zvítězí nad logikou a funkčností. Zavést FTT v těchto časech je pitomost hned dvakrát. Je to pitomost sama o sobě a ještě k tomu ve velmi špatný čas. 

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang