Jak vydělat na zemědělské půdě pro nezemědělce

Možná vlastníte nebo budete vlastnit pár hektarů zemědělské půdy. Přitom se nechcete stát zemědělcem a ani ji nechcete prodávat, protože věříte, že její cena nepůjde nikdy dolů, naopak, čekáte její růst.

Současně ji nechcete za směšný peníz pronajímat zemědělcům (1500 korun za hektar). A nechat ji ladem je vám líto – chtete, aby vám již nyní přinášela zisk. Inu, je tu jedno řešení. Jmenuje se biomasa.

Biomasa 

V našich končinách je to zatím obor velmi mladý, ale má svoje kouzlo. Pokud vlastníte pár hektarů zemědělské půdy, můžete jejím využitím pro biomasu vydělat solidní peníze. Přes noc se milionářem zřejmě nestanete. A budete tomu muset přeci jenom věnovat více energie než pasivnímu držení akcií. 

Pěstování energetických plodin v posledních letech pochopitelně značně nahrává růst energií. Dalším zásadním faktem je možné čerpání dotací EU. 

Jak na to

Celé je to relativně jednoduché. Využívá se štěpka nebo polena z rychle rostoucích dřevin. Dřevní štěpka se sklízí po dvou až třech letech. Štěpkují se celé stromy. Stromy pěstované na polena se kácejí po sedmi až deseti letech.

Vstupní investicí pro vás budou náklady na založení plantáže – hektar plantáže vás vyjde na 35-50 tisíc korun. Pokud pěstujete japonský topol na štěpku, životnost platnáže je 20-25 let. 

EU dotace

Na plantáže energetických plodin lze čerpat dotace EU určené zemědělcům! Aktuálně se jedná o 5.387 korun na hektar (2012).

Výnos

Výnosa na hektar u štěpkových plantáží se pohybuje kolem 8-10 tun sušiny ročně. Cena se pohybuje v rozmezí 1100 až 3700 korun za tunu.  

Závěr

Je to elegantní řešení pro někoho, kdo je třeba restituent. Provedení je relativně jednoduché. Perspektiva vzhledem k růstu cen za energie dobrá. Biomasa je v kurzu a je podporována EU. Při kácení není potřeba povolení – jedná se o zemědělskou půdu. A možná vás pohled na to jak to pěkně rok od roku roste bude dokonce bavit.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang