Je zlatá horečka u konce?

Zlatá horečka posledních nejméně pěti let je zdá se u konce. Tisk a media byla v posledních pěti letech zlata plná a jak všemožní analytici, tak i media se předháněli s navyšováním cílových cen tohoto vzácného kovu. A ono to také několik let celkem vycházelo.

Poslední rok a půl znamenal pro zlato poměrně tvrdý dopad, kdy se z hodnot kolem 1 800 USD za trojskou unci poroučelo až na hodnoty kolem 1 200. U takto konzervativní „investice“ tedy propad jako blázen.

Není se tedy čemu divit, že poslední rok výrazně pominula investiční a mediální „masáž“, která zlato vyháněla do závratných výšin. Kde jsou ta investiční doporučení s cílovou cenou 2 500 USD?! Co lze ale očekávat dále? Kam se mohou dostat ceny letos a kam v budoucnosti?

Ne, nedokáži nyní s jistotou říci, kde bude cena zlata do roka a do dne. Jedna věc je jistá. Na tomto trhu se pořád něco děje. Ačkoliv zlato nepovažuji za investici jako takovou, tento vzácný kov ještě neřekl poslední slovo a má na světových trzích svoje výsadní postavení.

Důvěra v hodnotu zlata je dána obecnou shodou většiny světa nad jeho vzácností a hodnotou. Možná se to jednou za stovky či tisíce let změní. Ale v dohledné době si dovoluji tvrdit, že jeho úloha zůstane taková, jaká je i v současném světě.

V posledních měsících to se zlatem vypadá tak, že zatímco Američané či Evropané již zlato nikterak zuřivě nenakupují, Asiaté to celkem obstojně vyrovnávají. Když zlato nakupuje Čína a Indie, musí se to někde projevit.

Vždyť tam žije třetina světové populace a obě země jdou zdatně ekonomicky nahoru. Jejich kupní síla roste. Svoji roli hraje i tradice v těchto dvou velkých zemích a dnes již i velkých ekonomikách.

Razantní pokles ceny zlata se přisuzuje masivním prodejům velkých investičních fondů, které před tím spekulovaly na další nárůst cen zlata. Investice do zlata mohou probíhat buď tak, že kupujete fyzické zlato, a nebo investujete do cenných papírů vázaných na zlato. To mohou být například ETF fondy. S nimi lze volně obchodovat.

K jakým přesunům dochází nyní? Data World Gold Council ukazují, že během ledna až září 2013 bylo ze Švýcarska do Hongkongu vyvezeno celkem 707 tun zlata, což je téměř šestkrát víc než v roce předchozím.

Podle dostupných zdrojů je v Asii po zlatě nyní velmi solidní poptávka. Jak jsem  uvedl výše, hlavními tahouny poptávky jsou v Asii Čína a Indie. Čína vloni v množství dovezeného zlata poprvé předstihla Indii. A to je Čína světovým lídrem v těžbě zlata – vloni vytěžila více než 428 tun. Čínská poptávka vloni dosáhla téměř 1200 tun zlata.

Číňané nejvíce nakupují zlaté šperky, dále potom investiční slitky a mince. Důležitou roli hraje rovněž Čínská lidová banka, která zvyšuje objem zlatých rezerv. Během posledních zhruba čtyř let Čína navýšila své zlaté zásoby o tři čtvrtiny na 2 710 tun. Více zlata drží už jenom Německo a USA. Například zlaté rezervy USA přesahují nyní osm tisíc tun.

Poptávka po zlatě roste výrazně také v ThajskuHongkongu a Indonésii.

I do Číny již pronikly „zlaté“ inovace. Čínští prodejci zlata již běžně nabízejí měsíční splátkové plány. To aby si zlato mohl koupit doslova každý.

Zlato tu s námi bude ještě hodně dlouho. A bude ještě mnoho let plnit funkci „uchovávadla“ hodnoty. Naopak jako investici bych ho vůbec neoznačoval. Jiná situace je, pokud investujete do těžařů zlata. Příkladem takového těžaře je třeba firma Barrick Gold.

Tlak na cenu zlata je především v dobách velkých nejistot resp. světových krizí. Pokud by v příštích letech měla zasáhnout svět významná krize, zlato může jít opět dramaticky nahoru. I když se přiznám, že něco takového v horizontu příštích dvou let nečekám. A delší horizont by bylo nefér předpovídat.          

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang