Jen přijal jestřábí manévry zápisu Fedu vlažně

jen-prijal-jestrabi-manevry-zapisu-fedu-vlazne-2

Jen k dolaru klesá 0,1% d/d na 104,9. Trh příliš neodpověděl na celkově jestřábí zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 17.-18.prosince, což by mohlo poněkud naznačovat slábnutí růstového momentu trhu. Fed rozhodl poněkud zkrátit ultraexpanzivní monetární politiku.

Dal si ale záležet na uklidnění trhů že další redukce musí být podpořena významnějším potvrzením ek. posílení. Pouze pomalou a rozvážnou redukci monetární expanze navíc umožňuje dlouhodobě doutnající nebezpečí nízké inflace případně fiskální nestability.

Navíc Fed upozorňuje na dlouhodobé úr. sazby blízko nuly i přes podstatnější posílení trhu práce.

Zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 17.-18.prosince: Včera večer zveřejněný dokument k rozhodnutí ukazuje potvrzuje pocit významu ultraexpanzivní monetární politiky, je ale taky znát již výše zmíněná obava centrální banky o finanční stabilitu.

V hodnocení ekonomiky stojí za zmínku značně zlepšené hodnocení spotřebitelské poptávky, naopak si všímá určitého zpomalení růstu trhu domů.

Ten byl ale dle Fedu měl do budoucna posílit. Fed taky potvrzuje zlepšení podmínek finančních trhů. Vyjadřuje rovněž spokojenost účinnosti vedení tržního očekávání monetární politiky (odkupy státních dluhopisů a hlavní úr. sazby Fedu v delším období).

Centrální banka taky zlepšila výhled dalšího vývoje ekonomiky včetně ochabování fiskální brzdy a čeká pokračování pokračování posilování trhu práce. Je ale také znát znepokojení z trvaleji příliš nízké inflace ovšem stále včetně očekávání její dlouhodobé optimální stabilizace.

Při rozhodováná nastavení monetární politiky je znát názorová rozdělenost ve prospěch odložení monetární ultraexpanze (kvůli obavám o ekonomiku, trhu práce či inflace) nebo její střídmé či agresivnější redukce.

Vedla se taky větší diskuse o tom, jak formulovat tržní očekávání poté, co míra nezaměstnanosti poklesem protne stanovenou úroveň.

Hodnocení: Zápis ze zasedání Fedu potvrzuje dosavadní tendence. Fed hodlá dlouhodobě omezovat monetární pomoc ekonomice  přestože míra jejího omezování je dosud neznámá a monetární expanze zůstane ještě dlouhodobě velmi silná.

Důvodem jsou zejména dlouhodobá nebezpečí nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika a stability finančních trhů. To umožnily i současné příznivé ek. tendence včetně trhu práce. Fed také naznačuje, že mu nebude vadit nebo bude dokonce spokojen s určitým dalším růstem tržních úroků.

To potvrzuje také skutečnost, nakolik se Fed věnuje přípravám vedení monetární politiky v momentu poklesu a naplnění numerických úrovní trhu práce.

Jako vždy ovšem o dalším stylu monetární politiky rozhodne vývoj ekonomiky. Zpráva je příznivá pro dolar a akcie (důraz na to, že monetární podmínky zůstanou dlouhodobě značně uvolněné), nepříznivá pro dluhopisy a zlato.

Trh v rezolutním růstovém trendu má před sebou hlavní poklopy dalších růstových tůr: 5 a 1/4leté maximum 105,4 a dalé 105,9. Jejich případné zdolání by otevřelo cestu ke 107,1 a 110,6. Důležité opěry: 104,6, 103,8, 102,5, 102,1, pásmo 101,4 – 101,6 a dále 100,8 a hlavní podpora 99,9 – 100,1.

Ke slábnutí jenu přispívá mimojiné i rozdílné očekávání monetárních politik centrálních bank USA a Japonska: Fed naznačuje omezení monetární expanze, BoJ její pokračování. Trh může v delším období potvrdit dlouhodobý růstový trend posledních let, otázkou ale zůstává, zda-li ještě předtím nepřijde významnější korekce na 85,0-95,0.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang