
John Templeton patří historicky mezi nejúspěšnější investory. Právě proto se je vyplatí poslouchat a já jsem pro vás vybral několik jeho rad.
Co je cílem? Maximalizace čistého reálného výnosu. Hodnocení investice by se mělo provádět po odečtení všech poplatků a daní. Zároveň je záhodno, aby výnos byl větší nežli inflace v daném období. Jinak jste reálně přišli o část svých peněz. Obligace nesoucí záporný výnos při kladné inflaci nejsou to nejlepší řešení.
Pro české investory investující na zahraničních trzích je třeba ještě započítat pohybu kurzu koruny vůči zahraničním měnám.
Nemějte klapky na očích
Co si pod tím představit? Že zajímavé příležitosti se mohou objevit i tam, kde byste je třeba nečekali. Proto není vhodně se uzavírat, ale být otevřen i jiným zajímavým příležitostem. Akcie. Obligace. Komodity. Drahé kovy. Vše má svůj čas.
Že něco fungovalo v minulosti, neznamená, že tomu tak musí být i do budoucna. Pozor na to, sledujte své investice.
Buy Low
Jasně, kupujte, když jsou ceny akcií nízko. Tím samozřejmě nemám na mysli cenu akcie na burze v korunách či dolarech. Vždyť akcie za 50 dolarů může být mnohem lepší investicí než akcie za 10 dolarů. Rozhodující je poměr ceny a hodnoty.
Dále je třeba se vyvarovat bublin, nevstupovat do mánií a podobně. Vždyť řada lidí nakoupila akcie bank v letech 2007 a 2008 jenom proto, že jejich tisky přece mohou klesnout. Nebo IT akcie na přelomu let 1999 a 2000. Jak to dopadlo, si asi pamatujete. Pokud ne, zkuste si tipnout. Poté použijte google a uvidíte.
Vybírejte levně oceněné akcie kvalitních firem. Udělejte si vlastní analýzu. Spekulace na extrémně malé firmy v dlouhodobě ztrátě je čirá spekulace, ne investice.
Ignorujte širší trh
Pokud chcete být lepší než akciový index, musíte mít logicky jiné portfolio, než je složení indexu. To, že popularita indexové investování nám dává velkou výhodu. Jenom proto, že indexové fondy nedělají analýzy, ale kupují firmy podle jejich velikosti. Tím se zvětšuje pravděpodobnost úspěchu individuálního investora.