Konec manipulace zlata a stříbra se rapidně blíží II.

Ve svém nedávném článku jsem shrnul zásadní důvody, proč bude brzy potlačování cen drahých kovů ukončeno. Dnes se podíváme společně trochu více do hloubky, jak takové potlačování funguje, proč se tak děje i jak z toho můžete profitovat.

Manipulace cen pomocí papírového zlata a stříbra

Představte si, že jste zkušený a velice úspěšný obchodník na burze (trajder) a je čtvrtek 14. dubna 2011.

Právě zjišťujete zajímavé možnosti dalších investic do stříbra a zlata a všimnete si, že stříbro se konečně odpoutalo od silné rezistence kolem 40 dolarů za unci (cena drahých kovů je nejčastěji uváděna v uncích, jedna trojská unce je asi 31,1 gramu) a snadno překonalo i hranici 41 dolarů.

Jelikož v posledních 7 měsících se stříbro těšilo značné oblibě. Jeho cena se za tuto dobu zdvojnásobila. Další velká rezistence je až kolem 50 dolarů. To byla nejvyšší cena z roku 1980, kdy snaha bratři Huntů se ochránit proti rostoucí inflaci pomocí stříbra byla ukončena změnou pravidel na největší komoditní burze v USA – COMEXu. Spolu s oslabujícím dolarem a silnými ekonomickými fundamenty stříbra to zní jako velice zajímavá příležitost.

Využití páky k maximalizaci zisku

Celkově máte na svém brokerském účtu 800 000 dolarů, ale jste ochoten riskovat maximálně 40 % této částky při jednom obchodu. Jelikož Vám riskování není cizí, velice rád využíváte finanční páku ke zvýšení svých zisků. Přirozeně tedy používáte nástroje, které ji umí využít. V případě komodit používáte tzv. Futures.

Při aktuálních hodnotách záloh (tzv. margin) je vstupní záloha (initial margin) 1 stříbrného futures kontraktu 11 754 dolarů a udržovací záloha 8 700 dolarů.

Neváháte tedy a pošlete si na komoditní účet 380 000 dolarů. Nakoupíte na COMEXu 10 long futures kontraktů (spekulujete na růst) a zaplatíte za ně 117 450 dolarů. Na účtu Vám tedy zbývá 262 550 dolarů.

Jelikož však 1 stříbrný futures kontrakt je na 5 000 uncí stříbra, znamená to, že pomocí svých 10 kontraktů ovládáte pozici za více než 2 miliony dolarů ve stříbře (41*10*5000=2 050 000). Vaše finanční páka je asi 17,5násobná.

Při růstu ceny stříbra o 1 dolar vyděláte 50 000 dolarů a naopak při poklesu ztrácíte 50 000 dolarů. Při aktuálním stavů účtu si můžete dovolit propad ceny o více než 3 dolary (po odečtení udržovací zálohy 87 000 dolarů Vám zbývá 175 550 dolarů).

Jako prevenci většího propadu nastavíte pohyblivý stop-loss (trailing stop-loss) na hodnotu 1,75 dolaru, který zajistí, že v případě poklesu ceny o více než 1,75 dolaru se vaše celá pozice odprodá. 

Nenadálé zvýšení záloh 5krát po sobě během 14 dní

V pondělí 25.dubna Vám příjde urgentní SMS, že firma CME, provozovatel COMEXu, zvýšila zálohy u stříbra o 9,2 %. Podobně navýšil zálohy i Váš broker. CME tento svůj krok obhajuje zvýšením volatility (rozpětí hodnot) na trhu (Osobně mi přijde, že tímto navyšováním záloh CME volatilitu spíše zvýšila).

To Vás rozhodně nepotěší, protože Vám to váže více peněz, které byste jinak mohl dále investovat a také sníží míru Vaší finanční páky. Co Vás naopak velmi potěší je pohled na celkový stav Vašeho účtu.

Zvýšení záloh odradilo některé další trajdery a tak nastal menší výprodej. Cena se během výprodeje odchýlila o více než 1,75 dolarů od svého denního maxima a tak se aktivuje Váš pohyblivý stop-loss a celá Vaše pozice se automaticky odprodala.

Stop-loss se aktivoval při ceně 48 dolarů a Váš zisk z tohoto obchodu je úžasných 350 000 dolarů ((48 – 41)*5 000*10 = 350 000). Také se vám vrátí vstupní záloha, takže najednou máte na Vašem komoditním účtu téměř 2násobek (730 000 dolarů).

Jelikož podle podmínek obchodování na CME mají účastníci trhu 2 dny na dorovnání záloh, počkáte, jak se situace vyvine. V úterý zjistíte, že cena stříbra poklesla na 45 dolarů nakoupíte dalších 10 long futures kontraktů. Tentokrát za ně však zaplatíte již 128 250 dolarů (obě zálohy se zvedly o 9,2 %). Jelikož se zvedla i volatilita trhu nastavujete nový pohyblivý stop-loss na hodnotu 2,25 dolaru.

Právě potřebujete nějaké peníze na otevření dalších obchodů, tak si hodláte poslat část vydělaných peněz na jiný obchodní účet. Avšak se trochu ukliknete a namísto 400 000 dolarů si pošlete 500 000 dolarů. Na Vašem komoditním účtu tak zbylo pouze 101 750 dolarů.

Překvapivý margin call

V pátek 29. dubna jedete na důležité setkání a najednou máte urgentní telefonát od Vašeho brokera – z rozhovoru zjistíte, že se jedná o margin call. CME opět zvedla zálohy tentokrát o 13,1 %. Nová udržovací záloha byla stanovena na 10 750 dolarů pro jeden kontrakt. Vy takových kontraktů ovládáte 10 a máte na účtu pouze 101 750 dolarů.

Broker se s Vámi tedy domlouvá na dalším postupu a tím bude navýšení zálohy na účtu. Na správné rozhodnutí máte necelé 2 dny. Po vyhodnocení situace posíláte na účet dalších 150 000 dolarů, abyste měl dostatečnou rezervu pro Váš pohyblivý stop- loss na hodnotě 2,25 dolaru.

Ranní pondělní vodopád

O víkendu je burza zavřená a Vy si užíváte nádherný víkend strávený v přírodě. V pondělí 2. května Vás čeká nemilé překvapení. Zíráte nevěřícně na monitor ukazující cenu stříbra. Ta přes noc klesla o 5,5 dolaru.

V brzkých ranních hodinách někdo hodil na trh minimálně 10 000 kontraktů (možná i daleko více – průměrný denní objem stříbrných i zlatých futures kontraktů na COMEXu za měsíc duben 2011 přesáhl 150 000. Tzn. že jen na COMEXu se denně prodala celoroční produkce stříbra!)

Tato akce značně snížila cenu stříbra a aktivovala první stop-lossy. Ty dále zvýšily objem prodávaného stříbra a strhly celou další lavinu stop-lossů. Byl to nepředstavitelný masakr. Během pár minut se cena stříbra propadla o více než o 5,5 dolarů.

Odprodala se i celá Vaše pozice (50 000 uncí), ale díky správně nastavenému stop-lossu jste přišel „pouze“ o 112 500 dolarů (2,25*10*5 000=112 500).

Cenový masakr bez vážného důvodu

Jelikož velké propady cen zlata i stříbra v minulosti byly spojeny s vážnou událostí na trhu (ikdyž často bylo diskutabilní, zda ta či ona událost neměla vést spíše k růstu drahých kovů), hledal jste, co mohlo tak velký výprodej spustit.

Po hodinách hledání jste nic kloudného nezjistil. Narazil jste pouze na povídačky, že insider George Soros měl začít prodávat své stříbrné pozice.

Chtěl jste ještě jednou zkusit sázku na stříbro, sice v menším objemu, avšak fundamenty pro stříbro se nezměnily a vypadaly stále velmi solidně. Odradilo Vás však zjištění, že CME dnes opět zvedla své zálohy na stříbrné kontrakty, tentokráte o 11,6 %.

Masakr dokončilo další zvednutí záloh z pondělí 9. května

Nakonec jste zjistil, že jste udělal velmi dobře a dále již nepokoušel své štěstí ve stříbrné aréně. Ve středu 4. května se objevila zpráva, že CME opět zvýší zálohy o dalších 16,7 % s platností od 5. května a další zvýšení o 14,3 % bylo naplánováno na pondělí 9. května.

Pondělní zvýšení záloh vyvolalo totální kapitulaci většiny trajderů a cena stříbra v následujících dnech dále klesala. Je asi jen náhoda, že pokles se zastavil o téměř 7 dolarů níže asi hodinu před londýnským stříbrných fixem, při němž se cena stříbra stanovuje přesně v poledne.

Celkově CME zvýšila zálohy během 14 dnů o 84 %!

Další dubnový masakr o dva roky později, tentokrát u zlata

V dubnu 2013 potkal velmi podobný osud i cenu žlutého drahého kovu. Během 2 dnů se cena zlata propadla o více než 14 %. V pátek ráno 12.dubna se unce zlata obchodovala za 1560 dolarů a následující pondělí skončila těsně pod 1350 dolary.

Více než 400 tun papírového zlata bylo hozeno na trh při ceně těsně nad klíčovou podporou (supportem) 1540 dolarů za unci. Spuštěná lavina stop-lossů pak poslala cenu zlata během hodiny až pod 1500 dolarů za unci. Prolomila tak psychologickou hranici a mnoho účastníků následující týden své pozice odprodalo a stáhlo se z tohoto trhu.

Bývalý náměstek ministerstva financí USA vysvětluje manipulaci

Otázkou je, kdo za tím stojí a proč se tak stalo? Vysvětlení je velmi jednoduché. Potlačování cen drahých kovů je v zájmu centrálních bank. Velice srozumitelně o tomto tématu pojednává bývalý náměstek ministerstva financí USA Paul Craig Roberts.

Jak jste správně pochopili z krátkého příběhu, cena zlata a stříbra se dnes odvíjí od cen derivátu drahých kovů na komoditních futures burzách.

Zde se obchoduje s „papírovými“ kontrakty na zlato a stříbro, kterých je prodáváno mnohem více, než vůbec existuje podkladového fyzického kovu.

Další konspirační teorie se ukázala jako pravdivá

Když před 5-ti lety někdo zmínil, že je cena drahých kovů potlačována, byl hned označen za konspiračního teoretika. Dnes už se manipulace cen drahých kovů bere za prokázaný fakt i díky mravenčí práci sdružení GATA, které reportuje přímé i nepřímé důkazy o manipulaci již přes 15 let.

Není se však čemu divit, neinformovanou veřejností je potlačování ceny drahých kovů stále ještě považováno za konspirační teorii, přestože důkazů o této nekalé činnosti stále přibývá. Podobně i tvorba peněz z ničeho byla považována za konspirační teorii, dokud nám to nepotvrdila Bank of England.

Opravdu si myslíte, že když tyto velké banky byly usvědčeny z manipulací kde čeho, tak trh se zlatem a se stříbrem manipulován není? Přestože je v jejich nejlepším zájmu potlačovat cenu drahých kovů.

Drahé kovy jsou totiž přímým konkurentem jimi vytvářených papírových měn. Navíc cena zlata již jednou byla prokazatelně potlačována centrálními bankami.

Mnohé oč v této hře jde, naznačuje výrok bývalého guvernéra centrální banky Anglie (Bank of England), Eddieho George z roku 1999:

„Podívali bychom se do propasti, pokud by cena zlata dále vzrostla. Další růst by položil několik obchodních domů, které by mohly přivodit pád ostatních. Proto nutně, za každou cenu, musely centrální banky potlačit cenu zlata, řídit ji. Bylo značně obtížné dostat cenu zlata pod kontrolu, ale nyní jsme uspěli. Americký Fed byl velmi aktivní v potlačování ceny zlata stejně jako Velká Británie.“

Posun od skryté ke zjevné manipulaci

V roce 2011, kdy jsem začal psát jako jeden z mála v ČR o potlačování cen drahých kovů, jste musel mít solidní znalost tradingu, abyste mohl vidět, jak manipulace probíhá.

Navíc tyto intervence pomocí papírového zlata a stříbra byly prováděny v dobu, kdy se objevila důležitá událost na trhu. Finanční média pak celý značný propad přisoudila této události.

Tím netvrdím, že by k propadu ceny drahých kovů v důsledku takové události vůbec nedošlo. Propad byl však uměle přiživen, aby vyhodil další stop-lossy menších spekulantů.  Velké banky drahých kovů, které pravidelně obnovují své velké nekryté pozice nakrátko (naked short), pak na těchto umělých, jimi způsobených nebo značně přiživených propadech, značně vydělávají.

Navíc banky drahých kovů, stojící za těmito propady, dále maximalizovali své zisky z těchto plánovaných poklesů i pomocí nákupů prodejních (put) opcí (které byly v době tohoto nákupu značně mimo peníze (Out-of-the-money) a tudíž tak řečeno za hubičku). Po propadu ceny je banky se zajímavým výnosem uplatnily.

Zoufalé kroky bankovního kartelu

Dnes už je bankovní kartel tak zoufalý, že se již ani nesnaží manipulaci zakrývat. Zoufalství manipulátorů stříbra dosáhlo svého vrcholu 28. ledna, kdy londýnský stříbrný fix byl stanoven 84 centů pod svou spotovou cenou.

Velice pěkný případ manipulace ceny stříbra lze vidět na grafu z 21.dubna tohoto roku. Někdo během 10 minut hodil na trh více než 16 000 zlatých futures kontraktů a 7,500 stříbrných kontraktů. Cena stříbra tak poklesla o 92 centů za méně než hodinu.

Asi není jen náhodou, že cenové minimum nastalo přesně v 10 hodin New Yorského časového pásma. Když přičteme časový rozdíl 5 hodin mezi New Yorkem a Londýnem, dostáváme 15 hodin. A co se děje v Londýně v 15:00? No přece odpolední zlatý Londýnský fix!

Konec manipulace drahých kovů se rapidně blíží

Na manipulaci ceny ukazuje i značný rozdíl v objemu fyzického a papírového trhu. Trh fyzického stříbra je velmi malý.

Při dnešních extrémně nízkých cenách by stačilo méně než 15 miliard dolarů ke skoupení celoroční produkce dolů. Naopak roční objem zobchodovaných kontraktů na stříbro převyšuje 5 bilionů dolarů!

Nedávné přiznání Deutsche Bank k manipulaci cen stříbra i zlata nasvědčuje, že konec manipulace drahých kovů se rapidně blíží.

Potlačování cen drahých kovů si můžeme přirovnat k tlačení nafouknutého míče pod vodu. Přestane-li najednou tlak působit, míč vyskočí vysoko nad hladinu. Totéž se brzy stane s cenou drahých kovů.

Velké změny přichází z Východu

Další velká změna pravidel přichází z Východu. Čína 19. dubna 2016 zavedla Šanghajský zlatý fix denominovaný v Juanech. Také zavedla futures kontrakty na zlato a stříbro, rovněž denominované v Juanech.

Vypořádání těchto kontraktů se překvapivě děje v reálném fyzickém kovu tj. ve zlatě a stříbře. Navíc jedná-li se o prodejní kontrakt, musíte fyzický kov napřed uložit do úschovy.

Velké banky a hedžové fondy již tedy nebudou moci prodávat zlato a stříbro, které nemají, jak se tomu běžně děje na Comexu nebo londýnském LBMA. Západní trhy papírových kontraktů se pak postupně stanou irelevantní.

Mediální propaganda proti zlatu

Čína je dnes nejen největším producentem zlata, ale také jedinou zemí, která svým občanům přímo doporučuje nakupovat drahé kovy. To je velký rozdíl oproti západním zemím, kde v bankovním kartelem ovládaných médiích probíhá propaganda proti drahým kovům.

Také jste si možná všimli, že v běžných i finančních médiích probíhá značná propaganda proti zlatu. O stříbře se raději téměř nemluví. Stříbro je totiž Achillovou patou finančního systému a není v zájmu bankovního kartelu, aby lidé najednou začali nakupovat fyzické stříbro.

Mediální propaganda je důležitou součástí potlačování ceny drahých kovů. Vyvolávání negativních nálad na trzích je velmi důležité k udržení západních investorů mimo trh drahých kovů. Ikdyž i to se může brzy změnit.

Když jde do tuhého, musíme lhát

Přijdou Vám prezentované souvislosti neuvěřitelné? Třeba je lépe uchopíte poté, co pochopíte hloubku politické a finanční korupce.

Možná Vás pak ani nepřekvapí výrok bývalého lucemburského premiéra, aktuálně předsedy Evropské Komise Jean-Claude Junckera: „Když jde do tuhého, musíme lhát.“

Jednejte, dokud jsou ceny stále ve výprodeji

Vtipné je i to, že na 5. výročí květnového stříbrného masakru, byla cena bílého kovu jen několika centů kritické rezistence na 18 dolarech. Přeskočí-li cena stříbra 18 dolarů, očekává se masivní příliv kapitálu do stříbra.

Hedžové fondy totiž přestanou po více než 5 letech pomáhat banksterům se šortováním stříbra a naopak začnou spekulovat na jeho růst.

Bankovní kartel bude urputně bránit klíčovou rezistenci kolem 18,29 dolarů za unci. Další silná rezistence je kolem úrovně 21,85 dolarů a pak až na 24,08 a okolo 26 dolarů za unci.

Desetinásobek ceny v nejbližších letech?

Otázkou tedy zůstává, kam až může cena stříbra po skončení manipulace vystoupat? Kdybychom vzali maximální cenu 50 dolarů z roku 1980 a očistili ji o vliv inflace, podle oficiálně udávané míry inflace v USA, dostali bychom cenu 138 dolarů.

Podíváme-li se na neoficiální údaje ohledně inflace, měřené metodikou používanou v 80tých letetech, přesáhla by maximální cena 600 dolarů. Toto rozpětí docela odpovídá předpovědi analytika Jima Willieho, který uvádí, že s přechodem na nový finanční systém se v zákulisí jedná o ceně stříbra nad 300 dolary.

Při uvážení všech výše zmiňovaných faktorů se zdá na první pohled přehnané desetinásobné zhodnocení jako velmi konzervativní odhad nárůstu ceny.

Chcete-li tedy nakoupit výhodně, jednejte rychle. Pohyb cen drahých kovů vzhůru může být po přiznání Deutsche Bank a zavedení Šanghajského zlatého fixu poměrně rychlý.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang