Koupí Andrej Babiš TV Nova?

Vladimír Železný se v rozhovoru vyjádřil, že si myslí, že Andrej Babiš koupí TV Nova: Babiš podle Železného směřuje ke koupi některé z českých plnoformátových televizí a zájem má především o Novu. Nejsledovanější česká televize bude podle Železného „k mání“, protože předpokládaný kupec Novy a největší akcionář skupiny CME, společnost Time Warner, se bude chtít zbavit téměř čtyřmiliardové ztráty celé skupiny. „Myslím, že Warneři netíhnou k tomu, aby nezbytně nutně provozovali televize ve střední a východní Evropě,“ řekl doslova Železný.

Firma by podle něj mohla kývnout na prodej Novy za předpokladu, že nový majitel podepíše s Time Warner dlouholetý kontrakt na primární odběr filmů, seriálů a licencovaných pořadů. Reálnou hodnotu Novy Železný odhaduje na osm až devět miliard korun, při započtení jejích dluhů na dvojnásobek této částky.

Železný sám prý Babišovi radil koupit spíše Primu, která má však dva vlastníky: napůl se o ni dělí švédský koncern Modern Times Group (MTG) a česká skupina GES podnikatele Ivana Zacha. Ta má nad Primou manažerskou kontrolu. Železný proto míní, že pokud by Babiš získal podíl GESu v Primě a MTG zůstala v pozici zahraničního investora, který pobírá dividendy, mohlo by to být pro Babiše zajímavější a mnohem levnější řešení než kupovat Novu. Prima ale svými výkony poslední rok nepřesvědčuje k tomu, že by do budoucna mohla ohrozit Novu nebo i Českou televizi, a Babiš opakovaně prohlásil, že chce být v mediální branži lídrem trhu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang