Lépe 6 měsíců předem, než o den později

Co říkáte aktuálnímu dění na akciových trzích? Evropské akcie za celý týden vykázaly nejvýraznější ztrátu za čtyři roky. Panevropský index FTSEurofirst 100 klesl o 5,28 %, německý DAX ztratil 8,32 % a CAC 40 poklesl o 6,43 %.

Padaly také americké akcie. Nejsledovanější index Wall Street spadl o více než pět procent. Jeho propad byl dáván za reakci na pokles čínských trhů. Čínské akciové trhy se ve čtvrtek propadly o více než sedm procent už podruhé v tomto týdnu a na zbytek dne bylo obchodování zastaveno.

Signál k nákupu?

Někdo to může vidět jako signál k nákupu, avšak já bych tak optimistický nebyl. Podle řady oceňovacích metod jsou akcie v současnosti nadhodnocené o 75-100 %. Faktem je, že ceny akcií mají ve zvyku navracet se k průměru, a to mnohdy velice prudce.

Alternativní média ohlašují krach

Alternativní ekonomická média jsou zaplavena články o přicházejícím krachu. Jelikož vycházejí z reálných dat místo ekonomické propagandy, není se čemu divit. Překvapivě se přidávají i běžná finanční média.

Pokles globální úrovně obchodu

To, že něco není v pořádku naznačuje i značný pokles globální úrovně obchodu. Baltic Dry Index, měřící cenu, za kterou jsou pronajímány různé typy námořních lodí k přepravě surovin, se propadl od srpna o více než polovinu a dostal se na nejnižší hladinu za posledních 30 let!

Jaké překvapení, když vývoz z Číny a hlavně dovoz do Číny neustále klesají. Dovozy do Číny za měsíc září poklesly o více než 20 % oproti minulému roku.

Pamatujete si, co se dělo na na konci srpna?

Tento článek vyšel po devalvaci čínské měny v polovině srpna minulého roku. Avšak popisované problémy jsou stále aktuální, včetně aktuální devalvace čínského jüanu (a.k.a renminbi). Čínské akcie po devalvaci klesly za jeden týden téměř o 25 %. Pokles zastavila až mimořádná intervence čínské národní banky.

Seznamte se prosím Plunge Protection Team

Během stejného týdne propadly i burzy v USA o více než 5 %. Propad amerických indexů zastavila až intervence mysteriozní entity zvané Plunge Protection Team.

Že vám to nic neříká? Jestli chcete být na trzích, tak byste rozhodně měli znát entitu, která má největší vliv na jejich vývoj.

Dočkáme se opět intervence PPT? Je to vcelku pravděpodobné. Spíše záleží, jak krátce vydrží výsledek této intervence, než jej trhy vyruší.

Krach nebo přechod na nový systém?

Také Charles Eisenstein ve své velice inspirativní knize Posvátná ekonomie uvádí spousty dalších souvislostí, proč se musí systém brzy změnit.

V této situaci jsou opravdu jen dva reálné scénáře vývoje. Buď brzká (v řádu měsíců) imploze západního finančního systému nebo přechod na nový finanční systém, který se snaží prosadit státy sjednocené kolem aliance BRICS.

Podle informací z mnoha různých zdrojů, tento nový finanční systém má být založen na reálných hodnotách a zlato i stříbro v něm budou hrát významnou roli. Přesně jak to předpovídal Mike Maloney. To, že se nový finanční systém blíží naznačuje i fakt, že Švýcarsko nedávno schválilo referendum o zákazu bankám tvořit peníze z ničeho.

Achillova pata současného finančního systému

Veškeré informace o projednávaném přechodu na nový finanční systém samozřejmě západní média tají nebo bagatelizují, protože fyzické stříbro je Achillovou patou současného finančního systému.

Zveřejnění těchto informací by přineslo větší zájem o nákup drahých kovů. Jejich cena by pak vystřelila až do stratosféry, což by tento přechod jen značně urychlilo. Pak by asi mnoho lidí přestalo důvěřovat kreativně upraveným statistikám.

To, jak správně chápete, rozhodně není v zájmu bankovního kartelu. Proto tyto informace v běžných médiích nenajdete, přestože v Číně se o nutnosti přechodu na nový systém mluví i na veřejnosti.

Dáte na slova ekonomky Šichtářové?

Vypůjčím si část textu z nedávného článku Markéty Šichtářové: „Doba je na finančním trhu vše, jen ne typická. Nejsme někdy v ještě celkem „normálním“ roce 2000 nebo 2005. Dnes jsou akcie krutě přehřáté (indexy jsou výš než v přehřátém předkrizovém roce 2008), dluhopisy ještě víc (koupě některých českých dluhopisů či německých dluhopisů přinese nulový výnos), peněžní trh to samé v bledě modrém (vklady reálně úspory znehodnocují).

A nutno si uvědomit, že fondy, ať už penzijní či podílové, jsou vlastně jen variantou kolektivního investování do akciového, dluhopisového a peněžního trhu. Jenomže v tomto prostředí vysokých rizik, ale nízkých výnosů, penzijní ani podílové fondy prostě nemají technicky možnost úspory klientů rozumně zhodnotit.“

Jak s těmito informacemi naložíte Vy?

Kde budete mít uloženy své úspory Vy? V akciích a dluhopisech, které jsou dnes značně nadhodnocené? Necháte je v bance, kde již nejsou Vaše. Nebo je přesunete do aktuálně nejvíce podhodnocených aktiv, jimiž jsou fyzické zlato a ještě více stříbro?

Při aktuálním vývoji mi dává velký smysl rada finančního analytika s velmi úspěšnými předpovědmi, Jima Willieho aka Golden Jackass:

„Prodávejte aktiva, jejichž cena je uměle udržována a  nakupujte místo nich ta, u kterých je cena naopak potlačována.“

Navíc ceny drahých kovů jsou aktuálně nejníže za posledních 6 let.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang