Libra mírně níž po inflaci Spojeného království

libra

Libra k dolaru stagnuje na konečných pondělních úrovních 1,63, také díky drobnému oslabení po překvapivě slabších informacích inflace Spojeného království (která navíc stále slábne). Kurs GBP/USD se již druhý týden v řadě drží blízko 2 a 1/4letního maxima.

V první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank taky díky některým solidním informacím ek. aktivity Spojeného království. Důležité rezistence nyní představují 1,639, 1,647, 1,662, pásmo 1,673 – 1,675 a 1,69, podpory pak 1,628, 1,616, 1,606, 1,601 a zejména 1,585 případně 1,578.

20131217_gbpusdh4-8113946

Trh tak pro nastavení dalšího významného trendu bude potřebovat zejména ek. informace USA a hlavně potvrzení strategie Fedu monetární politiky. Poslední solidní zprávy z americké ekonomiky včetně trhu práce a rétorika Fedu připravující trhy na redukci monetární expanze mohou vést k poptávce po dolarech.

Možné zpomalení růstu amerického HDP v souvislosti s fiskální nestabilitou USA a tím související nejistotou a rovněž některé solidní informace ekonomiky Spojeného království mohou ale tyto  trendy modifikovat.

20131217_gbpusddaily-7944052

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

Nákupním impulsem pro libru stejně jako pro jiné evropské měny bylo také rozhodnutí Fedu prozatím neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ek. růst. Logicky se pak Fedu zmenšil prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku.

Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh. Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní. Libra je zasažena navýšením monetární expanze ECB, dolaru pak vlil novou krev do žil nečekaně solidní růst zaměstnanosti v období srpen – říjen a signály z Fedu, že k redukci monetární expanze je velmi blízko.

Na bedrech podpor, hlavně 1,585  bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější. Proto bude v příštích týdnech extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

Hlavní zprávou dne bude listopadový index CPI/CPI bez cen potrtavin a energií (14.30 SEČ). Inflace je nesporně slabší a nové výsledky mají tento trend potvrdit. Fed ale dosud nízkou tolik nekacentuje – věří, že se vrátí do normálu.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang