Libra obchoduje mírně níž po inflaci Spojeného království

Libra k dolaru stagnuje na konečných pondělních úrovních 1,63, také díky drobnému oslabení po překvapivě slabších informacích inflace Spojeného království (která navíc stále slábne). Kurs GBP/USD se již druhý týden v řadě drží blízko 2 a 1/4letního maxima.

V první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank taky díky některým solidním informacím ekonomické aktivity Spojeného království.

Důležité rezistence

Důležité rezistence nyní představují 1,639, 1,647, 1,662, pásmo 1,673 – 1,675 a 1,69, podpory pak 1,628, 1,616, 1,606, 1,601 a zejména 1,585 případně 1,578.

20131217_gbpusdh4-8113946

Trh tak pro nastavení dalšího významného trendu bude potřebovat zejména ekonomické informace USA a hlavně potvrzení strategie Fedu monetární politiky. Poslední solidní zprávy z americké ekonomiky včetně trhu práce a rétorika Fedu připravující trhy na redukci monetární expanze mohou vést k poptávce po dolarech.

Možné zpomalení růstu amerického HDP v souvislosti s fiskální nestabilitou USA a tím související nejistotou a rovněž některé solidní informace ekonomiky Spojeného království mohou ale tyto  trendy modifikovat.

20131217_gbpusddaily-7944052

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

Nákupní impuls pro libru

Nákupním impulsem pro libru stejně jako pro jiné evropské měny bylo také rozhodnutí Fedu prozatím neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ekonomický růst. Logicky se pak Fedu zmenšil prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku.

Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh. Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní. Libra je zasažena navýšením monetární expanze ECB, dolaru pak vlil novou krev do žil nečekaně solidní růst zaměstnanosti v období srpen – říjen a signály z Fedu, že k redukci monetární expanze je velmi blízko.

Na bedrech podpor, hlavně 1,585  bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější. Proto bude v příštích týdnech extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

Hlavní zprávou dne bude listopadový index CPI/CPI bez cen potravin a energií (14.30 SEČ). Inflace je nesporně slabší a nové výsledky mají tento trend potvrdit. Fed ale dosud nízkou tolik neakcentuje – věří, že se vrátí do normálu.

Inflace ve Spojeném Království

Inflace ve Spojeném království označuje míru, jakou se zvyšuje obecná úroveň cen zboží a služeb. Obvykle se měří pomocí indexu spotřebitelských cen (CPI), který sleduje změny cen koše běžně nakupovaného zboží a služeb.

Vláda Spojeného království se pod vedením Bank of England snaží udržovat cílovou míru inflace na úrovni 2 %, neboť se domnívá, že to přispívá ke stabilitě a růstu ekonomiky. Míra inflace ve Spojeném království však v průběhu let kolísala v důsledku různých ekonomických faktorů.

V nedávné historii zažilo Spojené království relativně nízkou míru inflace po globální finanční krizi v roce 2008. To bylo částečně způsobeno hospodářským poklesem a slabou spotřebitelskou poptávkou. V průběhu let se však inflace postupně zvyšovala.

Jedním z faktorů, které přispívají k inflaci ve Spojeném království, je znehodnocení britské libry. Po referendu o brexitu v roce 2016 se hodnota libry snížila, což vedlo ke zvýšení cen dováženého zboží. Vzhledem k tomu, že Spojené království je u mnoha výrobků závislé na dovozu, mělo toto znehodnocení výrazný dopad na celkovou inflaci.

Dalším faktorem, který může přispívat k inflaci, jsou změny životních nákladů včetně faktorů, jako jsou mzdy a ceny energií. V posledních letech zvyšující se náklady na energie a rostoucí mzdové tlaky zvyšovaly tlak na růst inflace.

V reakci na změny inflace může Bank of England upravovat úrokové sazby. Při vysoké inflaci může sazby zvýšit, aby omezila spotřebitelské výdaje a omezila růst cen. Naopak v období nízké inflace nebo deflace může banka sazby snížit, aby stimulovala hospodářskou aktivitu a zvýšila výdaje.

Je třeba poznamenat, že inflace může mít jak pozitivní, tak negativní důsledky. Mírná inflace může svědčit o silné ekonomice se zdravou spotřebitelskou poptávkou a hospodářským růstem. Vysoká nebo neočekávaná inflace však může snížit kupní sílu, snížit důvěru spotřebitelů a vyvolat nejistotu u podniků a investorů.

Sledování a řízení inflace zůstává důležitým aspektem hospodářské politiky ve Spojeném království, protože hraje zásadní roli při utváření měnové politiky, obchodních rozhodnutí a celkové hospodářské prosperity země.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang