Libra po inflaci UK koriguje níže

libry

Libra k dolaru slábne 0,1% d/d na 1,67. Ztráta se snížila po lednové inflaci Spojeného Království. Vůči očekávání trhu byly inflační indikátory smíšené, nicméně tendence spíše naznačují trvající desinflační tlaky.

Trh minulý týden natáhl růstový trend potvrzením podpůrného pásma 1,633 – 1,639, které předchází podpůrné zóně 1,618 –  1,625 a oporám 1,611, 1,601, případně 1,585. Tím dosáhl nového 4 a 1/4letého maxima. Před sebou má trh momentálně překážky 1,682, 1,687, 1,702 a 1,73.

20140218_gbpusdh4-3722660

Libra během září dokázala projít přes hlavní rezistenční pásmo včetně hlavní multileté rezistenční linie, která držela letošní klesající trend.

Nákupním impulsem pro libru, stejně jako pro jiné evropské měny, bylo také rozhodnutí Fedu neredukovat ultraexpanzivní monetární politiku podpořené fiskální nestabilitou a nejistotou USA, která hrozí omezit ek. růst a rovněž některými solidními informacemi ekonomiky Spojeného království.

Logicky se pak Fedu zmenšil prostor redukovat ultraexpanzivní monetární politiku do konce roku. Porušení zmíněných rezistencí popírá celkový klesající pohled na trh.

Poničení ale ještě nelze považovat za definitivní. Dolaru pak vlily novou krev do žil poslední příznivé informace americké  ekonomiky včetně trhu práce a signály z Fedu tendence další redukce monetární expanze.

V první polovině listopadu s postupem dolaru na globálních finančních trzích libra byla pod silným prodejním tlakem, ale tržní poryvy ustála na silnějších úrovních než třeba euro či švýcarský frank také díky některým solidním informacím ek. aktivity Spojeného království.

Kurs GBP/USD se tak již měsíc drží blízko 2 a 1/4letého maxima. Na bedrech podpor, hlavně 1,585, nicméně bude ležet hlavní zátěž potvrzení, zda-li posilování libry bude dlouhodobější. Proto bude v příštích měsících extrémně záležet na tom, jestli zmíněná podpora odolá atakům na pokles. Pokud ne, trh může spadnout do propasti.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang