Na trh českých pivovarů vstupuje dánský gigant Carlsberg

Světová pivovarnická čtyřka Carlsberg zakoupila většinový podíl ve společnosti Žatecký pivovar, spol. s r.o. za nezveřejněnou částku. Stoprocentní podíl zatím držela kyperská společnost Kordoni Holdings Limited, jejíž společníci nejsou známi.

V oficiálním tiskovém prohlášení dánská pivovarnická skupina uvádí:

„Skupina Carlsberg uzavřela smlouvu o koupi 51% Žateckého pivovaru v České republice. Pivovar byl založen v roce 1801 a je umístěn uvnitř hradebních zdí města Žatec, které je v srdci slavného kraje, kde se pěstuje žatecký chmel. Pivovar má produkční kapacitu 0,2 milionů hektolitrů.

Prémiové české pivo představuje rostoucí segment napříč klíčovými trhy v Evropě a po této akvizici bude Carlsberg moci uvést hlavní značku pivovaru, Žatec, na vybraných trzích napříč skupinou Carlsberg. Pivo Žatec se vaří podle původních českých pivovarských tradic.

Pivovar také vyrábí bezlepkovou značku piva Celia. Celia je světlý ležák, vařený unikátním způsobem, který zachovává typickou chuť českého ležáku a zároveň umožňuje užít si pivo i spotřebitelům, kteří trpí celiakií.“

Po světové jedničce Anheuser Busch InBev (celosvětový výstav 353 mil. hl ročně), která do roku 2012 držela Pivovary Staropramen, dvojce SAB Miller (190 mil. hl; Prazdroj, Gambrinus, Kozel, Radegast) a trojce Heineken (172 mil. hl; Krušovice, Starobrno, Zlatopramen, Březňák), tak na náš trh vstupuje akvizicí globální pivovarnická čtyřka.

K nejznámějším značkám skupiny Carlsberg patří piva Tuborg, Kronenbourg nebo eponymní značka Carlsberg. Celkový výstav skupiny je kolem 120 milionů hektolitrů ročně. Případní zájemci mohou zakoupit akcie Carlsbergu na burze v Kodani a londýnské nízkonákladové burze CHIX. Carlsberg je také známý úzkou spoluprácí s českobudějovickým Budvarem.

„Je to velmi čerstvá informace na to, abychom se mohli okamžitě vyjádřit k tomu, co nám novinka přinese. Zatím se nic nemění,“ prohlásil obchodní ředitel Žateckého pivovaru Radek Vincík. Během několika dnů prý bude vědět víc. „Jsme nyní v dobré kondici a máme stabilní pozici na trhu,“ dodal ředitel pivovaru, který má přibližně 50 zaměstnanců.

TIP: Co je to karta crypto.com? Odpověď nabídne tento článek.

Mnozí se obávají toho, že se chuť produktů Žateckého pivovaru zhorší podobně, jako se údajně zhoršila chuť i výše uvedených českých značek v držení světových gigantů. V této souvislosti je často opakován oblíbený termín „europivo“. Nebezpečím je prý kažení poctivě produkovaného Žatce přidávání modifikované kukuřice, tetrahopu namísto čerstvého chmele apod.

Z první světové pětky se zde akvizičně ještě nezjevil pátý největší pivovarník, čínský China Resource Brewery Ltd. s celkovým výstavem 106 milionů hektolitrů. Je ovšem otázkou, zda o to čeští pivaři stojí. Jedno je jisté – na „europivo“ by si už v takovém případě milovníci zlatavého moku stěžovat nemohli.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang