Bojíte se půjčky?

bojite-se-pujcky

Ono se to lehce řekne, půjčit si. Ve skutečnosti však lidi svazuje strach, že půjčku nebudou moct splatit, a představují si všemožné černé scénáře.

Ovšem než se smíříme s tím, že buď budeme bydlet v nevyhovujících podmínkách, nebo budeme čekat, až našetříme, zkusme obejít pár bankovních institucí, a poptejme se na možnosti hypotéky. Nemůže se stát nic horšího, než že půjčka nebude poskytnuta.

Při žádosti musíme uvést, že se jedná o hypotéku na rekonstrukci bytu. Protože jde o účelovou půjčku, musíme postupně dokládat, za co peníze utrácíme. Je tu ovšem možnost sjednat v rámci hypotéky neúčelovou část.

Je to část úvěru, která je též určena pro účely bydlení. Banka odešle prostředky na účet klienta a ten ji použije k povoleným účelům.

Rychlou nebankovní půjčkou bez nutnosti doložit její účel je Uno půjčka. Lze si půjčit do výše 20 000 Kč. Nejlepším poskytovatelem nebankovních půjček je společnost Home Credit – získat lze půjčku na 50 000 Kč bez registru.

Důležitá je výše hypotéky. Banky zpravidla poskytují úvěry do 75 % nebo 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Někdy je možné si půjčit dokonce i na celou zástavu. Umět vybrat tu správnou hyptotéku je klíčové pro každého, kdo touží být rentiérem.

Důležité je také znát, jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou, aby se člověk dokázal správně rozhodnout, u jakého subjektu o úvěr zažádá.

Užitečným a zároveň důležitým nástrojem je hypoteční úvěr – kalkulačka. Dozvíme se, kolik budeme měsíčně splácet. Výše měsíční splátky se odvíjí od výše úvěru, délky fixace a doby splatnosti.

Čerpat peníze můžeme dvěma způsoby. V prvním případě peníze obdržíme jednorázově. V druhém případě čerpáme peníze postupně a hradíme z nich faktury. Banka si hlídá, jestli rekonstrukce skutečně probíhá, a po dokončení žádá kolaudační souhlas. Tuto variantu oceníme zvláště v případě, kdy nám rekonstrukci provádějí různí zhotovitelé.

Je lepší, když si v případě odhadu určité částky vezmeme hypotéku vyšší. Využijeme ji v případě, že firma, kterou jsme si na práci najali, překročí plánovaný rozpočet. Pak splácíme pouze skutečně utracené peníze.

Také však můžeme žádat o hypotéku na rekonstrukci prováděnou svépomocí. Pokud bude zásah větší, můžou banky požadovat stavební povolení nebo ohlášku stavebních úprav.

Zastavit ovšem můžeme jakoukoli nemovitost, kterou vlastníme. To přijde vhod tehdy, když opravovaná nemovitost nemá dostatečnou hodnotu. Zastavení dražší nemovitosti nám zároveň zajistí levnější půjčku.

Také si můžeme vzít tzv. americkou půjčku, neboli americkou hypotéku, která bývá poskytována ve výši od 200 000 do 5 000 000 Kč. Nabízí lepší úrok než běžné neúčelové půjčky. Výše splácení se odvíjí od doby, po kterou jsme se rozhodli splácet. Dobu fixace hypotéky a úrokové sazby si zvolíme sami.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang