Bojíte se půjčky?

Ono se to lehce řekne, půjčit si. Ve skutečnosti nás však svazuje strach, že půjčku nebudeme moct splatit, a představujeme si všemožné černé scénáře. Ale než se smíříme s tím, že buď budeme bydlet v pro nás nevyhovujících podmínkách, nebo budeme čekat, až našetříme, zkusme obejít pár bankovních institucí, a poptejme se na možnosti hypotéky. Nemůže se stát nic horšího, než že půjčka nebude poskytnuta.

Při žádosti musíme uvést, že se jedná o hypotéku na rekonstrukci bytu. Protože jde o účelovou půjčku, musíme postupně dokládat, za co peníze utrácíme. Je tu ovšem možnost sjednat v rámci hypotéky neúčelovou část.
Je to část úvěru, která je též určena pro účely bydlení. Banka odešle prostředky na účet klienta a ten ji použije k povoleným účelům.

Důležitá je výše hypotéky. Banky zpravidla poskytují úvěry do 75 % nebo 85 % zástavní hodnoty nemovitosti. Někdy je možné si půjčit dokonce i na celou zástavu. Umět vybrat tu správnou hyptotéku je klíčové pro každého, kdo touží být rentiérem.

img_a315729_w1992_t1526587325-1310044

Užitečným a zároveň důležitým nástrojem je hypoteční kalkulačka. Dozvíme se, kolik budeme měsíčně splácet. Výše měsíční splátky se odvíjí od výše úvěru, délky fixace a doby splatnosti.

Čerpat peníze můžeme dvěma způsoby. V prvním případě peníze obdržíme jednorázově. V druhém případě čerpáme peníze postupně a hradíme z nich faktury. Banka si hlídá, jestli rekonstrukce skutečně probíhá, a po dokončení žádá kolaudační souhlas. Tuto variantu oceníme zvláště v případě, kdy nám rekonstrukci provádějí různí zhotovitelé.

Je lepší, když si v případě odhadu určité částky vezmeme hypotéku vyšší. Využijeme ji v případě, že firma, kterou jsme si na práci najali, překročí plánovaný rozpočet. Pak splácíme pouze skutečně utracené peníze.

Také však můžeme žádat o hypotéku na rekonstrukci prováděnou svépomocí. Pokud bude zásah větší, můžou banky požadovat stavební povolení nebo ohlášku stavebních úprav.

img_a315729_w1992_t1526587338-8092405

Zastavit ovšem můžeme jakoukoli nemovitost, kterou vlastníme. To přijde vhod tehdy, když opravovaná nemovitost nemá dostatečnou hodnotu. Zastavení dražší nemovitosti nám zároveň zajistí levnější půjčku.

Také si můžeme vzít tzv. americkou hypotéku, která bývá poskytována ve výši od 200 000 do 5 000 000 Kč. Nabízí lepší úrok než běžné neúčelové půjčky. Výše splácení se odvíjí od doby, po kterou jsme se rozhodli splácet. Dobu fixace úrokové sazby si zvolíme sami.

© 2021 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang