Nejapná setrvačnost českých střadatelů je asi nekonečná

„Proč já blázen mám ještě účet v bance? Není lepší hrneček v kredenci a SIPO?“ Ptá se paní Dubcová na svém blogu na lidovkách.cz a dále lamentuje: „Nahlédla jsem do elektronického bankovnictví a zjistila jsem, že mi jeden úřad vrátil přeplatek ve výši celé 4 Kč a poplatek, který si za to účtoval můj bankovní dům zněl na celých 5 Kč. Zírala jsem, že jsem místo obdržení přeplatku ve výši 4 Kč zaplatila 1 Kč, čímžto, má banka o tu korunu ztloustla, aniž by mi cokoliv dala.“ 

Při vší úctě k citované dámě, ale copak zde nemáme hned několik bank, které českému klientovi nabídnou účet, který má vše či téměř vše zdarma? Nejen vedení účtu, ale i veškeré transakce, v některých případech i vedení a vydání platební karty či výběry z bankomatu? Nehledě na to, že ve dvou případech se jedná o banky s domácími vlastníky? 

Falešný pocit bezpečí 

Ale néé, horuje český střadatel, co to je Fio Banka, Air Bank nebo mBank, dám své peníze do České spořitelny, ČSOB nebo Komerční banky, tam budou v bezpečí! Omlouvám se informovanějšímu čtenáři, že zde budu opakovat notoriety, ale zjevně je to stále třeba. Především jsou vklady v bankách a družstevních záložnách pojištěny. Do ekvivalentu 100 tisíc eur (cca 2,7 mio Kč) dokonce stoprocentně.

Jak ale správně poznamental autor článku Realita pojištění vkladů v bankách, Fond pojištění vkladů není bezedný, a tak v podstatě pokryje pouze krach menší banky. No, to je ale přece další argument, proč nemít peníze u výše zmíněných poplatkomilných molochů! A bezpečí peněz uložených u velkých bank je také trochu iluzorní. Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank, ty všechny mají své matky se sídlem v eurozóně. A vesměs jsou jejich české dcery dojnými krávami, které značně vylepšují bilanci celé skupiny.

To ale matinkám nestačí a jejich pracovníci zjevně vymýšlejí způsoby, jak z dcerušek vytáhnout aktiva i jinak než skrz (v ČR zdaněnou) dividendu. Svého času zachytila Česká národní banka pokus jedné z těchto povedených maminek prodat české dceři bezcenná toxická aktiva výměnou za x miliard korun. Argument většího bezpečí tedy zjevně padá. 

Volte nohama 

Byly doby, kdy jsme si vybírat příliš nemohli. I já jsem několik let používal k podnikání konto u eBanky, kde jsem na poplatcích zaplatil kolem 2 až 3 tisíc Kč ročně. To bylo ještě dobré, protože u ČS bych zaplatil cca 4, u Komerčky 5 a u Živnostenské banky dokonce 6!1 Pro soukromé účely jsem používal účet u České spořitelny. Bylo bolestné sledovat, jak jeden výběr z bankomatu a jeden převod za měsíc ve finále stál kolem sta korun! V roce 2008 jsem tomu učinil přítrž.2 Tehdy už bylo možné přejít k bezpoplatkové konkurenci. Také jsem jí nejdříve nevěřil. Testoval ji téměř půl roku, s napětím jsem očekával, zda převody peněz dorazí na cílový účet, vždyť si za ně přece peněžní ústav nic neúčtuje!

Dnes mám u své banky celkem šest účtů a tři (bezplatné) platební karty. Je příjemné mít prostředky účelově rozdělené a nic to nestojí. Už šest let je tedy možné přejít k bezpoplatkové konkurenci. Nízkonákladové banky prokázaly, že to bez poplatků jde. Například Fio Banka dlouhodobě vykazuje zisk. Pravda, ne v řádech desetimiliard, ale desetimilionů, ale to mě jako klienta může spíše těšit. Nenaříkejme, přemýšlejme, odhoďme nesmyslné mýty a, jak se říká, konečně hlasujme nohama. Pokud z pohodlnosti a setrvačnosti zůstaneme u své nacucané pijavice, pak můžeme nadávat jen sami sobě. 


1 Pro pozdě příchozí dodávám, že Živnostenská banka byla založená již v roce 1868, byla dominujícím peněžním ústavem zlaté éry první republiky a dokonce ani bolševik si nedovolil tuto slavnou značku zrušit. To musela přijít italská UniCredit, sloučit ji s HVB a rebrandovat ji za použití své euro-macdonaldizující značky. Hlavně, že v Rakousku UniCredit podniká pod jménem Bank Austria.

2 Nevím, zda je to náhoda, ale při rušení nějakého produktu u České spořitelny mi přišlo, že pracovníci tohoto ústavu jsou školeni k tomu, aby dali klientovi najevo, že dělá největší chybu svého mrzkého života. S touto hrou na hloupého klienta je asi třeba při vašem „Sbohem a šáteček“ počítat.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang