HDP Německa ve čtvrtém čtvrtletí oslabil

HDP Německa ve čtvrtém čtvrtletí oslabil o 0,2% q/q, blízko odhadu trhu po růstu o 0,6% q/q (revize z 0,5% q/q). Čísla jsou sezónně, cenově a kalendářně očištěna. Podle statistického úřadu byl pokles způsoben oslabením zahraničního obchodu, mírně oslabila i spotřebitelská poptávka, naopak příspěvek k omezení poklesu HDP vykázaly investice ve stavebnictví.

Meziročně ve čtvrtém čtvrtletí HDP očištěný o cenové změny vzrostl o 1,5% po růstu o 2,6% (revize z 2,5%) v předchozím čtvrtletí, po očištění o kalendářní efekt růst HDP klesl ve čtvrtém čtvrtletí na 2,0% z 2,7% ve třetím čtvrtletí.

Za celý rok 2011 růst HDP zpomalil na 3,0% z 3,7% v roce 2010, po očištění kalendářní efekt došlo ke zpomalení na 3,1% (revize z 3,0%) z 3,6%.

Zpráva je nepříznivá. Růst ekonomiky skutečně na sklonku roku oslabil na minimum, zejména v souvislosti s dluhovou krizí Eurozóny a s poklesem výkonnosti americké ekonomiky.

Předstihové indikátory pro tento rok ale naznačují, že zrovna Německo již setřáslo důsledky krize. Ačkoliv oslabení ekonomického sentimentu a nejistota v souvislosti s trváním krize bude letos ještě znát, růstu ekonomiky byl měl opět roztlačit silnější růst americké ekonomiky.

Více než v minulosti se navíc německá ekonomika může opřít o silnější domácí poptávku s tím, jak nezaměstnanost klesá na historické minimum.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang