Německo: Index ZEW v lednu má oslabit

index-zew-2

Trh čeká oslabení indexu zřejmě kvůli vzestupu obav z vývoje čínské a světové ekonomiky a poklesu cen akcií. Index je stále pod svým dlouhodobým průměrem 24,7. Čeká se tedy jen malé zlepšení v budoucnu.

Institut ZEW k prosincovým datům uvedl: “Zatímco velký příliv  uprchlíků je především hlavní výzvou pro politiky a občanskou společnost v Německu, ekonomické zpomalení rozvíjejících se trhů vyvíjí tlak na německý export. Celkově však roste důvěra, že německá ekonomika je dostatečně robustní, aby si s těmito výzvami v tomto roce poradila.”  

Index ZEW současné ekonomické situace Německa mírně vzrostlo, její hodnocení zůstává solidní. Obdobné ZEW indikátory očekávání a současné situace eurozóny vykázaly podobný vývoj jako pro Německo s tím rozdílem, že hodnocení současné situace zůstává slabé.  

Oslabení indexů ZEW sentimentu ekonomických očekávání Německa v roce 2015 bylo vedeno hlavně psychologií mimo jiné kvůli letním signálům oslabení růstu čínské a světové ekonomiky, jiné předstihové indikátory faktické ekonomické aktivity větší oslabení nevykazují.

Signály oslabení růstu čínské a světové ekonomiky stále jsou nebezpečím zvýšené nejistoty firem a domácností a tím i kulminace předstihových indikátorů ekonomické aktivity a patrně ještě ochladí optimismus evropských firem a tím i ekonomický růst.  

Dlouhodobě pak klima zhoršují a trvalejší slabost růstu HDP eurozóny vedle strukturálních těžkostí dlouhodobě sytí mimo jiné taky deflační hrozba eurozóny (spojená s redukcí ziskových marží a neschopností ECB stabilizovat velmi slabou inflaci, což znamená logicky její pošramocený kredit), řecká a ukrajinská krize a s tím spojená depreciace rublu a nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem.

To vše udržuje mlhu nejistoty ekonomických výhledů pro tento rok, která redukuje ekonomickou aktivitu firem a domácností. Výhled slabosti dynamiky růstu HDP tak trvá i pro rok 2016, byť příznivé efekty (zlevněná ropa, euro, monetární expanze ECB) rizika budou vyvažovat.  

Informace předstihových dat ek. aktivity jsou v posledních měsících sice stále dobré pro akcie a euro, nepříznivé pro dluhopisy.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang