Německo: Lednové Ifo má posílit

nemecko-lednove-ifo-ma-posilit-2

Trhy čekají posílení indexu, které by znamenalo potvrzení prvních známek stabilizace slábnoucího trendu indexu, respektive růstu ek. aktivity minulého roku dle jiných předstihových ukazatelů a taky prosincového Ifa (kdy se zlepšilo očekávání firem).

Posílit by měly podindexy současné situace i očekávání. V prosinci se zlepšil výhled zpracovatelského průmyslu a opakovaně velkoobchodu, ke změnám  příliš nedošlo v případě slabšího hodnocení maloobchodu a taky stavebnictví.

To ale vykazuje celkově stále silné firemní klima. V jiném světě tak trochu žijí německé služby, jejichž klima zpevňuje od roku 2013 i hodnocením současné situace a očekávání, k další posílení došlo taky v prosinci. Očekávání jsou nejsilnější dokonce od roku 2011.

Firmy odvětví navíc hodlají dále zvyšovat ceny, zejména restaurace a hotely. Momentálně ekonomiku podporuje propad ceny ropy a eura a další monetární pomoc ECB. Na druhou stranu prudká prosincová depreciace rublu zhoršuje pozici exportérů Německa respektive eurozóny.

Data by tak celkově mohla potvrdit stabilizaci slábnutí růstu ek. aktivity z minulého roku (kvůli letnímu vyhrocení krize na Ukrajině, nebezpečí spirály obchodních sankcí mezi Západem a Ruskem, deflační hrozby eurozóny a s tím spojené velké nejistotě).

Projevilo se to i citelnějším oslabením růstu před několika kvartály ještě decentního růstu HDP Německa a v menší míře i slabého růstu ekonomiky eurozóny.

Vedle toho, že nízký ekonomický růst eurozóny je nerovnovážný (Německo drží celou eurozónu alespoň v malém ekonomickém růstu, jiné velké ekonomiky k růstu příliš nepřispívají), právě zadření prakticky jediného fungujícího motoru eurozóny – Německa – může celou eurozónu přitisknout opět k hospodářské stagnaci.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 73 až 89 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang