Neuvěřitelné? Kdo je žhavým kandidátem na nejlepšího tuzemského soukromého investora ?

Dosť bolo Buffettov – řekli by bratři Slováci. Naprostá většina investičních portálů píše o úspěšných investičních profících. Na našem webu se ale snažíme psát i o úspěšných neprofesionálech.

Kdo je nejlepším českým soukromým investorem z řad neprofesionálů? Upřímně řečeno, nevím. Existuje však jeden žhavý kandidát, kterého zná celá česká populace ve věku od šesti měsíců do sta let. Akorát málokdo ví, že dotyčná velmi úspěšně investuje. Tím kandidátem na titul nejlepší český soukromý investor-neprofesionál není nikdo jiný než… Jiřina Bohdalová.

(Předpokládám, že se nyní zvedáte ze země poté, co jste spadli z židle, nahmatáváte rostoucí bouli a častujete mne nepublikovatelnými komentáři.)

Jiřina Bohdalová totiž svého času dokázala násobně zhodnotit svůj podíl ve svijanském pivovaru. Jak k tomu došlo?

Známý pivovar, který vaří pivo od roku 1564, se kupodivu potýkal v 80. a 90. letech s pokusy o jeho likvidaci. Za socialismu ho chtěla uzavřít nadřízená organizace Severočeské pivovary, n.p. V druhé polovině let 90. zase angličtí vlastníci z pivovarské skupiny Bass.

„Chtěli to zavřít. Nechtěli, aby pivovar fungoval. Apeloval jsem na britský konzervatismus. Řekl jsem jim, že pivovar funguje od roku 1564 a není pro ně konkurentem,“ řekl bývalý ředitel pivovaru František Horák. Koncem března 1998 sdělili Angličané Horákovi, že buď do 28. dubna sežene 15 milionů nebo pivovar zavřou. V roli hlavního zachránce pivovaru se zjevil LIF (Liberecký investiční fond) Miroslava Kučery. „Ještě několik dnů jsme nevěděli, zda pivovar koupíme. Pětadvacátého dubna Mirek Kučera řekl, že ty prachy dal dohromady a vezlo se tam patnáct milionů s ochrankou autem v hotovosti,“ dodal Horák. Mezi sedmi statečnými spasiteli se objevila i známá tvář. O kritické situaci v pivovaru se díky tehdejšímu poslanci Stanislavu Pěničkovi dozvěděla populární herečka Jiřina Bohdalová. Ta kolem Svijan jezdí na chalupu, pivo ochutnala a se svým pověstným talentem na peníze a „čuchem na lidi“ se ke skupině investorů připojila. „To pivo mi chutnalo a říkala jsem si, že určitě bude chutnat i jiným lidem. Proto jsem si část pivovaru koupila,“ vysvětlila svou investici Bohdalová.

Podle některých zdrojů koupila Bohdalová svůj podíl zhruba za 400 tisíc. V roce 2008 pak proběhl investiční exit. Miroslav Kučera odkoupil podíl Bohdalové i jiných minoritních vlastníků.

„Odhaduji, že cena za čtyřprocentní podíl se pohybovala kolem pěti milionů korun. V potaz beru velikost pivovaru a ceny, za které se v posledních měsících prodaly podobně velké pivovary,“ řekl tehdy tisku pivní expert Jaromír Čeleda.

Za deset let tedy Bohdalová zhodnotila svoji investici zhruba dvanáctkrát. Kolik českých investičních profesionálů se může pochlubit podobně úspěšnou investicí?

P.S. Pokud rozšíříme své obzory i na alternativní investice, pak nám na piedestal stoupá jiná známá televizní tvář. Kdopak to je? Nikdo jiný než někdejší (ne)slavný ředitel TV Nova. Vladimír Železný se v devadesátých letech zaměřil na investice do děl známých českých malířů z přelomu 19. a 20. století. Třicetinásobné zhodnocení není ve sbírce jeho obrazů výjimkou.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang