Osobní finanční krize aneb jak vyjít z mála

Každému z nás určitě jednou v životě nastane nepříjemné období, kdy je člověk nečekaně odříznutý od svých příjmů, nebo má po delší dobu neobvyklé nutné náklady. Taková menší osobní finanční krize, kdy Vaše příjmy nejsou schopny pokrýt Vaše standardní výdaje a je nutné přejít na chvíli na nižší životní standard. Hlava rodiny většinou pronese nepříjemnou větu, budeme se muset uskromnit. Jak na to ale, aby to bylo efektivní a zároveň bez půjček týden po výplatě?

Asi nepřekvapím, že základem úspěchu je zase naše domácí účetnictví. Můžete to zkoušet bez něj, můj otec téměř již pravidelně říká „tento měsíc musím se uskromnit“ na což v půli měsíce navazuje „do prdele kde zas ty prachy jsou?“. Ať už máte jakýkoli šetřící nápad nebo trik, většinou se Vám nepovede bez dobrého finančního plánu uskutečnit.

Při jakémkoli narušení křehké rovnováhy mezi příjmy a výdaji si musíme určit priority, tedy zajistit financováni nutných nákladů, ke kterým nám hrozí finanční sankce, díky kterým by se naše situace ještě zhoršila. Dále musíme zajistit základní potřeby jako je jídlo a hygiena, či doprava do práce. A až nakonec přemýšlet nad zábavou a koníčky. Ja vím, zní to jednoduše a není to nic chytrého, nicméně mnoho lidi v dané situaci pod stresem utrácí standardně a ke konci si půjčuje a obviňuje všechny od Boha po ministra financi (často je to tatáž osoba). Jeden můj známý mě naučil geniálně jednoduchý trik, který sice používá na timemanagement svých projektů, nicméně jde velice jednoduše aplikovat do této situace.

  1. Vemte si tužku a papír a sepište do jednoho sloupku dle svého účetnictví všechny svoje výdaje od nájmu přes splátky po výdaje na cigarety.
  2. Ve druhém sloupku dopište kolik daný výdaj činí, nebo jeho minimální výši se kterou jste schopni vyjít.
  3. Zakryjte si druhý sloupek a očíslujte první podle důležitosti a nutností pro Váš život. Na začátku by měly figurovat nutné výdaje s hrozící sankcí, pak jídlo a pak ostatní.
  4. Přepište znova v pořadí od nejdůležitějšího a dopište k nim cenové ekvivalenty z druhého sloupce.
  5. Ze shora odpočítejte svůj příjem a jakmile se vyčerpá udělejte tlustou čáru. Cokoli je pod čárou, s tím se rozlučte a nepočítejte.

Je to jednoduché a efektivní, víc peněz prostě nemáte a díky této metodě můžete objektivně seřadit svoje možnosti dle priority pro Vaší osobu. Smiřte se s tím a nadále nad tím nepřemýšlejte. Nestěžujte si, neobviňujte nikoho, tohle je realita. Přijměte ji a s tím, co je pod čarou, se nestresujte. V této situaci je důležité odbourat stres na maximum, posuzovat Vaší situaci s čistou hlavou a vulkánskou logikou. Celá Vaše pozornost, koncentrace a duchovní síla se musí soustředit nadále pouze na zvýšení příjmu a hledáni nových cestiček k penězům. Mějte na vědomí, že v dané chvíli jste udělali pro omezení nákladu maximum a soustřeďte se pouze na příjmy.

Vaše situace může být časově omezena (nemoc, krádež, pokuta…) a jde o to jen přečkat období do další výplaty, ideální by samozřejmě bylo sáhnout na své rezervy, ale pomoct může rodina, nebo velice obezřetně použit kontokorent. Nebo krize nemusí mít jasný konec (ztráta práce, těžký úraz) a situaci musíte řešit hledáním nových zdrojů příjmu. Důležité je konat, cokoli, hlavně konat, činit, jednat. Aktivita Vás udrží od depresí, stěžování nikdy nikomu nepomohlo. Ať Vaše situace vypadá jakkoli beznadějně, nic lepšího, než vyvíjet aktivitu, nemůžete dělat. V dalším článku se podíváme jak efektivně zminimalizovat peníze na potraviny a vyjít z mála.

© 2022 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang