„Parazit“ Mládek vyhlásil válku stáčení tachometrů

Pokud váš rodinný rozpočet neumožňuje nákup nového automobilu, je pořízení ojetého logickou volbou. Jak je dobře známo, je jedním z největších rizik při koupi auta z druhé ruky nebezpečí, že nechtěně nakoupíte vůz s přetočeným tachometrem. Ano, někdy můžete poznat „omlazené“ auto podle ošoupaného interiéru, ale příliš spolehlivá metoda to není. Nebezpečí, že si místo zánovního vozu odvezete předražený vrak je tedy akutní.

Stáčení tachometrů není ani samo o sobě trestným činem. Pokud se stíhá, tak na základě skutkové podstaty trestného činu podvodu. Na internetu lze však najít inzeráty, kde různí jedinci za úplatu stočení tachometru nabízejí. Na takovém počínání orgány činné v trestním řízení zřejmě nic závadného nevidí, protože je, lidově řečeno, nechávají být. Co kdyby si chtěl někdo jen tak pro radost nechat u svého 25 let starého Favorita stočit stav kilometrů zpátky na nulu?

Již několik let usilují různé organizace o to, aby stáčení tachometrů získalo svůj paragraf v trestním zákoníku. Mezi tyto entity patří i největší český a slovenský autobazar AAA Auto, který bývá paradoxně z prodeje „stočených“ automobilů často některými internetovými diskutéry obviňován. Zatím je snaha těchto organizací neúspěšná.

Co však v boji proti stočeným tachometrům potěší, je aktivita pracovní komise k problematice stáčení tachometrů, složené ze zástupců šesti institucí — Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva spravedlnosti, Ministerstva financí, Ministerstva vnitra, Ministerstva dopravy a České obchodní inspekce. Ta předložila ministru průmyslu a obchodu Janu Mládkovi následující návrhy na ochranu spotřebitelů v oblasti stáčení tachometrů:

  1. Do zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích zakotvit zákaz pozměňování stavu počítače ujeté vzdálenosti a obecný zákaz nabídky takových služeb
  2. V citovaném zákoně zakotvit technické kontrole povinnost zapisovat do velkého technického průkazu a elektronického registru stav počítače ujeté vzdálenosti (v rámci dovozu stanovit odpovědnost za správnost údajů dovozci)
  3. Vytvoření veřejně dostupné databáze umožňující veřejnosti zjistit údaje o historii a skutečném počtu najetých kilometrů u konkrétního vozidla 

Vzhledem k tomu, že tato opatření spadají do gesce Ministerstva dopravy, požádal ministr Mládek svého vládního kolegu Antonína Prachaře o součinnost.

„Ochranu spotřebitelů považuji za svoji osobní prioritu a závěr pracovní komise vnímám jako zásadní posun správným směrem. Navrhovaná opatření v ČR velmi chybí a jejich zavedení by výrazně zvýšilo ochranu spotřebitelů před praktikami podvodníků s ojetinami. Ministra dopravy Antonína Prachaře jsem 3. listopadu dopisem seznámil se závěry komise a vyzval jej, aby se prosazením opatření co nejdříve zabýval,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Jan Mládek zatím především proslul svoji invektivou vůči živnostníkům, které nazval parazity. Jeho slova se nejen na našich stránkách nesetkala s příliš velkým pochopením. Jsme rádi, že dnes nastal okamžik, kdy můžeme pana Mládka také za něco pochválit.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang