Po stopách insiderů (2) – Chimera s dividendou 12%

A máme tady druhý díl našeho občasníku Po stopách insiderů – zajímavé akcie. Cílem seriálu je představit akcie, kde dochází k opakovaným insiderským nákupům, z nichž alespoň jeden přesahuje hranici sto tisíc USD, a které jsou zajímavé i z hlediska základní fundamentální analýzy.

Začněme otázkou. Jak by se vám líbila akcie, která poskytuje stabilní dividendový výnos nad 11%? Asi hodně, že? A co když vám řeknu, že jsou zde velké insiderské nákupy? Naposledy (4. března letošního roku) ředitel Paul Donlin nakoupil akcie za 600 tisíc USD. Žádný insider neprodává. P/E je lehce nad 5, což je skvělé číslo.

Kdykoli vidíme něco tak výhodně oceněného, musíme se také pídit potom, proč tomu tak je. Akciový trh je přece plný titulů s P/E 20, 30 nebo i vyšším, případně zde máme vysoce ohodnocené tituly, které nikdy nevykázaly zisk. Začněme třeba jménem společnosti. Jmenuje se Chimera Investment Corporation (zkratka CIM). To není úplně vhodně zvolený název, který by zrovna vzbuzoval důvěru.

Je tu ale jiný důvod, proč CIM patří mezi akcie, které, slovy analytika Seana Williamse, Wall Street nenávidí. V srpnu 2012 vyšly najevo chyby v účetnictví společnosti. Firma pak musela přepisovat své příjmy mezi lety 2008 a 2011, a to zhruba o necelou polovinu. I když toto zjištění zamávalo relativně podhodnocenou akcií méně, než by se dalo čekat, a podle Williamse nyní společnost vede účetnictví ukázkově, investoři tento faul firmě nechtějí odpustit. Snad proto se akcie obchoduje od roku 2009 bez výraznějšího růstu ceny, zatímco jiné akcie a hlavní indexy rostly dvouciferným tempem. (Nenechte se zmýlit nedávným zpětinásobením ceny akcie, došlo totiž ke spojení 5 starých akcií do jedné nové.)

Akcie také nepatří, na rozdíl od prvního prezentovaného titulu, PDLI, mezi oblíbence „šorťáků“. U PDLI je nakrátko prodána plná čtvrtina floatu, zatímco u CIM to není ani procento. To se sice může na první pohled zdát jako pozitivní, ale jak již bylo řečeno v článku o short interestu, vysoký podíl shortovaných akcií je spíše býčí signál, jelikož jakákoli pozitivní zpráva může vést k tzv. nákupní panice s dvojciferným denním růstem ceny. To u CIM „nehrozí“, a tak se zdá, že tu máme typickou dividendovou akcii, která se poklidně obchoduje v nijak širokém pásmu. Dividendy se vyplácejí čtvrtletně, a kdo chce brát dividendu za letošní 2. čtvrtletí, musí titul držet 26. 6.

Jsme téměř u konce článku a vlastně neznáme jednu podstatnou „maličkost“ – čím se vlastně CIM zabývá. Chimera Investment je finanční společnost, která investuje do nemovitostí zajištěných hypotékou, cenných papírů podložených nemovitostmi, hypoték a dalších tříd aktiv. CIM je externě spravovaná investičně-poradenskou společností Fixed Income Discount Advisory Company.

Co říci na závěr? Pokud se rozhodnete umístit své prostředky do CIM, asi největším rizikem je, že v případě výraznějšího poklesu ceny akcie uslyšíte od své drahé polovičky něco jako: „Jenom blbec investuje prachy do společnosti, která se jmenuje Chiméra.“

P. S. Veškeré informace publikované v tomto seriálu a ostatně i na celém tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů!

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang