Po stopách insiderů: zajímavé akcie

Na začátku ledna jsem na těchto stránkách zveřejnil dvoudílný článek Jak obchodovat podle insiderů a jejich transakcí. I když byl návod vesměs praktický, napadlo mne, že by bylo dobré jednou za měsíc představit nějakou akcii, kde dochází k relevantním insiderským nákupům (opakovaným nákupům, z nichž alespoň jeden přesahuje hranici sto tisíc dolarů) a je zajímavá i z hlediska základní fundamentální analýzy. Seriál jsem nazval Po stopách insiderů: zajímavé akcie.

Dříve než přikročíme k představení první akcie, dovolte mi malý vzkaz (nejen) pro ČNB a případné jiné regulační orgány působící v zemi, kde čtete tento článek: Veškeré informace publikované v tomto seriálu a ostatně i na celém tomto webu jsou určeny výhradně ke studijním účelům a v žádném případě je nelze považovat za investiční doporučení ve smyslu příslušných právních předpisů.

Naší premiérovou akcií je PDL BioPharma, Inc. (PDLI). Jedná se o společnost, která je držitelem patentů na léky proti rakovině a nemocím imunity, které pronajímá farmaceutickým společnostem. Firma, jež byla založena roku 1986 v Delaware jako Protein Design Labs, Inc., se těší velké nákupní přízni insiderů. Nakupuje celý management a generální ředitel, John Peter McLaughlin, neváhal koncem ledna přikoupit balík akcií v hodnotě necelého milionu dolarů, což ostatně učinil i v dubnu 2014. Akcie se obchoduje blízko svého dvouletého minima, takže nepřekvapí, že tyto insiderské nákupy proběhly za vyšší cenu, než je ta aktuální. Ta se pohybuje kolem 7 dolarů poté, co akcie nesplnila očekávání analytiků ohledně zisku za rok 2014.

TIP: Jak koupit akcie? Na to odpoví tento článek.

Z hlediska fundamentální analýzy přitom vypadá akcie velmi pěkně. Aktuální P/E (poměr ceny a ročního zisku) je menší než 4, což je až abnormálně vynikající číslo. Firma vyplácí dividendu na čtvrtletní bázi. Aktuální roční dividendový výnos je 60 centů na akcii, čili 8,6%. P/B (poměr ceny k účetní hodnotě) je cca 2,5, což na druhé straně není žádná velká sláva.

Jaká jsou rizika této akcie? Někteří analytici počítají s poklesem zisku, zřejmě kvůli vypršení některých patentů. Zatím byla ale firma schopná přinejmenším v posledních čtyřech letech zisk kontinuálně navyšovat. Data na Yahoo Finance si v odhadech odporují. Na jednu stranu je odhadované forward P/E (P/E za rok) vyčísleno na 8,84, z čehož by bylo možné odvodit, že analytici odhadují pokles zisku o více než polovinu. I tak by bylo toto číslo slušné, její nejbližší konkurence je buď ve ztrátě, nebo má P/E více než 20. Na druhou stranu je odhadovaný zisk na akcii 2,20, což by naopak znamenalo další, poměrně solidní růst zisku.

V každém případě mnoho akcií jako PDLI nenajdete. Relevantní insiderské nákupy ze strany celého managementu, vysoká dividenda a velmi nízké P/E. Pokud chcete obdržet dividendu za první čtvrtletí, je radno si pospíšit – rozhodný den je de facto již 2.3.

© 2023 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang